Dlaczego warto jeść czosnek?

10. Czosnek to nie tylko smaczny dodatekCzosnek często gości w naszej kuchni, lubimy dodawać go do wielu potraw i przyrządzania mięs. Jednak żaden opis czosnku nie będzie kompletny, jeśli nie wspomni się o jego zaletach dla zdrowia. Allicyna zawarta w czosnku ma wspaniałe właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybiczne. Zalety tego składnika są najlepiej przyswajane, jeśli czosnek jest drobno posiekany, wyciśnięty lub starty na tarce i da mu się chwilę pooddychać. Czosnek to też dobre źródło selenu. Wpływ czosnku na zdrowie to m.in.: wspomaganie krążenia, układu trawiennego i immunologicznego, obniżanie ciśnienia, pozbywanie się toksyn z organizmu i leczenie. Oto wszystkie zalety zdrowotne czosnku.
Zdjęcie autorstwa bykst / CC BY

10. Czosnek to nie tylko smaczny dodatek
Czosnek często gości w naszej kuchni, lubimy dodawać go do wielu potraw i przyrządzania mięs. Jednak żaden opis czosnku nie będzie kompletny, jeśli nie wspomni się o jego zaletach dla zdrowia. Allicyna zawarta w czosnku ma wspaniałe właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybiczne. Zalety tego składnika są najlepiej przyswajane, jeśli czosnek jest drobno posiekany, wyciśnięty lub starty na tarce i da mu się chwilę pooddychać. Czosnek to też dobre źródło selenu. Wpływ czosnku na zdrowie to m.in.: wspomaganie krążenia, układu trawiennego i immunologicznego, obniżanie ciśnienia, pozbywanie się toksyn z organizmu i leczenie. Oto wszystkie zalety zdrowotne czosnku.

9. Działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusoweCzosnek jest najbardziej znany ze względu na właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybiczne i pomaga kontrolować infekcje z tym związane.
Zdjęcie autorstwa jairojehuel / CC BY

9. Działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
Czosnek jest najbardziej znany ze względu na właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybiczne i pomaga kontrolować infekcje z tym związane.

8. Infekcje skórneAjoen zawarty w czosnku może pomagać w leczeniu grzybiczych infekcji skórnych, np. grzybicy stóp czy grzybicy skóry.
Zdjęcie autorstwa xavalox / CC BY

8. Infekcje skórne
Ajoen zawarty w czosnku może pomagać w leczeniu grzybiczych infekcji skórnych, np. grzybicy stóp czy grzybicy skóry.

7. Rozcieńczenie krwiAjoen ma też właściwości rozrzedzające krew i pomaga zapobiegać zakrzepom.
Zdjęcie autorstwa PDPhotos / CC BY

7. Rozcieńczenie krwi
Ajoen ma też właściwości rozrzedzające krew i pomaga zapobiegać zakrzepom.

6. Obniżenie ciśnienia krwi i ochrona sercaCzosnek chroni serce przed problemami z krążeniem, takimi jak zawały czy miażdżyca naczyń krwionośnych, a także przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Siarczki zawarte w czosnku zapobiegają blokowaniu naczyń krwionośnych, a ajoen pomaga zapobiegać tworzeniu się zakrzepów.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

6. Obniżenie ciśnienia krwi i ochrona serca
Czosnek chroni serce przed problemami z krążeniem, takimi jak zawały czy miażdżyca naczyń krwionośnych, a także przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Siarczki zawarte w czosnku zapobiegają blokowaniu naczyń krwionośnych, a ajoen pomaga zapobiegać tworzeniu się zakrzepów.

5. Obniżenie cholesteroluCzosnek może nieco obniżyć poziom triglicerydów we krwi oraz całkowity cholesterol.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

5. Obniżenie cholesterolu
Czosnek może nieco obniżyć poziom triglicerydów we krwi oraz całkowity cholesterol.

4. Czosnek i alergiaCzosnek ma właściwości przeciwzapalne, przez co może zwalczać alergię. Według badań, łagodzi on alergiczne zapalenie układu oddechowego, a surowy sok z czosnku może być użyty jako środek powstrzymujący swędzenie spowodowane wysypką lub ukąszeniem owadów.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

4. Czosnek i alergia
Czosnek ma właściwości przeciwzapalne, przez co może zwalczać alergię. Według badań, łagodzi on alergiczne zapalenie układu oddechowego, a surowy sok z czosnku może być użyty jako środek powstrzymujący swędzenie spowodowane wysypką lub ukąszeniem owadów.

3. Lek na problemy z oddychaniemCodzienne spożywanie czosnku może zmniejszyć ilość i częstotliwość przeziębień. Jego antybakteryjne właściwości pomagają leczyć podrażnienie gardła. Może on też złagodzić nasilenie infekcji górnych dróg oddechowych. W przypadku astmy czy trudności z oddychaniem może się on okazać bezcennym lekiem.
Zdjęcie autorstwa Rebecca Siegel / CC BY

3. Lek na problemy z oddychaniem
Codzienne spożywanie czosnku może zmniejszyć ilość i częstotliwość przeziębień. Jego antybakteryjne właściwości pomagają leczyć podrażnienie gardła. Może on też złagodzić nasilenie infekcji górnych dróg oddechowych. W przypadku astmy czy trudności z oddychaniem może się on okazać bezcennym lekiem.

2. Zapobieganie rakowiCodzienne spożywanie czosnku może obniżyć ryzyko większości rodzajów raka. Tę właściwość przypisuje się siarczkowi allilu, który znajduje się w czosnku.
Zdjęcie autorstwa lowjumpingfrog / CC BY

2. Zapobieganie rakowi
Codzienne spożywanie czosnku może obniżyć ryzyko większości rodzajów raka. Tę właściwość przypisuje się siarczkowi allilu, który znajduje się w czosnku.

1. Ból zębaPołożenie rozgniecionego kawałka czosnku bezpośrednio na bolący ząb może złagodzić ból zęba ze względu na jego właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe. Pamiętaj jednak, że może on podrażnić dziąsła.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

1. Ból zęba
Położenie rozgniecionego kawałka czosnku bezpośrednio na bolący ząb może złagodzić ból zęba ze względu na jego właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe. Pamiętaj jednak, że może on podrażnić dziąsła.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Pięć oznak odwodnienia organizmu Jak ćwiczyć brzuch? Suplementy najlepsze dla zdrowia 9 produktów, których nie jadamy, a powinniśmy Grzybica – jak jej uniknąć 5 powodów dla których warto wstawać wcześnie rano Jaką wodę pić? Zazdrość zaburza kobiecą percepcję Tuczące sąsiedztwo Zwolnij! High-life na stresie Zadbaj o ciało po ciąży

Popularne w tym tygodniu:

Skuteczna dieta na płaski brzuch. Jakimi zasadami się kierować w trakcie odchudzania? Jakie mogą być przyczyny powstania nadżerki oraz jakie niesie ona ze sobą konsekwencje? Czym objawia się nerwica wegetatywna? Poznaj przyczyny i sposoby leczenia neurozy narządowej Jak wyglądają objawy niedoboru magnezu? Przyczyny i sposoby na uzupełnienie pierwiastka Proste ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud. Sposoby na smukłe nogi Jak schudnąć 5 kg? Zdrowe modyfikacje żywieniowe sposobem na odchudzanie Jak pomóc osobie z depresją? Zrozumienie i wsparcie w walce z podstępną chorobą duszy Jak schudnąć bez diety? Zmień podejście do jedzenia i odstaw szkodliwe nawyki już dziś Czym jest dieta pudełkowa? Wady i zalety popularnego fit cateringu