Dlaczego warto jeść czosnek?

10. Czosnek to nie tylko smaczny dodatekCzosnek często gości w naszej kuchni, lubimy dodawać go do wielu potraw i przyrządzania mięs. Jednak żaden opis czosnku nie będzie kompletny, jeśli nie wspomni się o jego zaletach dla zdrowia. Allicyna zawarta w czosnku ma wspaniałe właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybiczne. Zalety tego składnika są najlepiej przyswajane, jeśli czosnek jest drobno posiekany, wyciśnięty lub starty na tarce i da mu się chwilę pooddychać. Czosnek to też dobre źródło selenu. Wpływ czosnku na zdrowie to m.in.: wspomaganie krążenia, układu trawiennego i immunologicznego, obniżanie ciśnienia, pozbywanie się toksyn z organizmu i leczenie. Oto wszystkie zalety zdrowotne czosnku.
Zdjęcie autorstwa bykst / CC BY

10. Czosnek to nie tylko smaczny dodatek
Czosnek często gości w naszej kuchni, lubimy dodawać go do wielu potraw i przyrządzania mięs. Jednak żaden opis czosnku nie będzie kompletny, jeśli nie wspomni się o jego zaletach dla zdrowia. Allicyna zawarta w czosnku ma wspaniałe właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybiczne. Zalety tego składnika są najlepiej przyswajane, jeśli czosnek jest drobno posiekany, wyciśnięty lub starty na tarce i da mu się chwilę pooddychać. Czosnek to też dobre źródło selenu. Wpływ czosnku na zdrowie to m.in.: wspomaganie krążenia, układu trawiennego i immunologicznego, obniżanie ciśnienia, pozbywanie się toksyn z organizmu i leczenie. Oto wszystkie zalety zdrowotne czosnku.

9. Działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusoweCzosnek jest najbardziej znany ze względu na właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybiczne i pomaga kontrolować infekcje z tym związane.
Zdjęcie autorstwa jairojehuel / CC BY

9. Działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
Czosnek jest najbardziej znany ze względu na właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybiczne i pomaga kontrolować infekcje z tym związane.

8. Infekcje skórneAjoen zawarty w czosnku może pomagać w leczeniu grzybiczych infekcji skórnych, np. grzybicy stóp czy grzybicy skóry.
Zdjęcie autorstwa xavalox / CC BY

8. Infekcje skórne
Ajoen zawarty w czosnku może pomagać w leczeniu grzybiczych infekcji skórnych, np. grzybicy stóp czy grzybicy skóry.

7. Rozcieńczenie krwiAjoen ma też właściwości rozrzedzające krew i pomaga zapobiegać zakrzepom.
Zdjęcie autorstwa PDPhotos / CC BY

7. Rozcieńczenie krwi
Ajoen ma też właściwości rozrzedzające krew i pomaga zapobiegać zakrzepom.

6. Obniżenie ciśnienia krwi i ochrona sercaCzosnek chroni serce przed problemami z krążeniem, takimi jak zawały czy miażdżyca naczyń krwionośnych, a także przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Siarczki zawarte w czosnku zapobiegają blokowaniu naczyń krwionośnych, a ajoen pomaga zapobiegać tworzeniu się zakrzepów.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

6. Obniżenie ciśnienia krwi i ochrona serca
Czosnek chroni serce przed problemami z krążeniem, takimi jak zawały czy miażdżyca naczyń krwionośnych, a także przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Siarczki zawarte w czosnku zapobiegają blokowaniu naczyń krwionośnych, a ajoen pomaga zapobiegać tworzeniu się zakrzepów.

5. Obniżenie cholesteroluCzosnek może nieco obniżyć poziom triglicerydów we krwi oraz całkowity cholesterol.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

5. Obniżenie cholesterolu
Czosnek może nieco obniżyć poziom triglicerydów we krwi oraz całkowity cholesterol.

4. Czosnek i alergiaCzosnek ma właściwości przeciwzapalne, przez co może zwalczać alergię. Według badań, łagodzi on alergiczne zapalenie układu oddechowego, a surowy sok z czosnku może być użyty jako środek powstrzymujący swędzenie spowodowane wysypką lub ukąszeniem owadów.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

4. Czosnek i alergia
Czosnek ma właściwości przeciwzapalne, przez co może zwalczać alergię. Według badań, łagodzi on alergiczne zapalenie układu oddechowego, a surowy sok z czosnku może być użyty jako środek powstrzymujący swędzenie spowodowane wysypką lub ukąszeniem owadów.

3. Lek na problemy z oddychaniemCodzienne spożywanie czosnku może zmniejszyć ilość i częstotliwość przeziębień. Jego antybakteryjne właściwości pomagają leczyć podrażnienie gardła. Może on też złagodzić nasilenie infekcji górnych dróg oddechowych. W przypadku astmy czy trudności z oddychaniem może się on okazać bezcennym lekiem.
Zdjęcie autorstwa Rebecca Siegel / CC BY

3. Lek na problemy z oddychaniem
Codzienne spożywanie czosnku może zmniejszyć ilość i częstotliwość przeziębień. Jego antybakteryjne właściwości pomagają leczyć podrażnienie gardła. Może on też złagodzić nasilenie infekcji górnych dróg oddechowych. W przypadku astmy czy trudności z oddychaniem może się on okazać bezcennym lekiem.

2. Zapobieganie rakowiCodzienne spożywanie czosnku może obniżyć ryzyko większości rodzajów raka. Tę właściwość przypisuje się siarczkowi allilu, który znajduje się w czosnku.
Zdjęcie autorstwa lowjumpingfrog / CC BY

2. Zapobieganie rakowi
Codzienne spożywanie czosnku może obniżyć ryzyko większości rodzajów raka. Tę właściwość przypisuje się siarczkowi allilu, który znajduje się w czosnku.

1. Ból zębaPołożenie rozgniecionego kawałka czosnku bezpośrednio na bolący ząb może złagodzić ból zęba ze względu na jego właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe. Pamiętaj jednak, że może on podrażnić dziąsła.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

1. Ból zęba
Położenie rozgniecionego kawałka czosnku bezpośrednio na bolący ząb może złagodzić ból zęba ze względu na jego właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe. Pamiętaj jednak, że może on podrażnić dziąsła.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Miód - naturalne lekarstwo. Jak wybrać najlepszy? Szkoła rodzenia – czy i kiedy warto ją rozpocząć? Akupresura – leczenie dotykiem Lecznicze właściwości bursztynu Pochłaniał 10 tysięcy kalorii na dobę. Każdy dzień był torturą Co widzisz na poniższym obrazku? Grota solna Jedzenie, które zwalczy wiosenna alergię Problem na głowie, problem z głowy Pierwsze objawy grzybicy paznokci Cała Polska biega, biegaj i ty! Sprawdź, jak uporać się z pierwszym półmaratonem Zjedz taką przekąskę, a poczujesz się lepiej