Poznaj przyczyny biegunki

9. Jak powstaje biegunka?Biegunka powstaje, kiedy jedzenie lub napoje, które spożywasz przechodzą w zbyt szybkim tempie przez układ pokarmowy. W naturalnych warunkach, jelito wchłania wodę z pożywienia, formując stolec. Ale jeśli woda pochodząca z pożywienia nie wchłania się w jelicie, rezultatem jest biegunka. Jakie są jej przyczyny?
Zdjęcie autorstwa TheAngryTeddy / CC BY

9. Jak powstaje biegunka?
Biegunka powstaje, kiedy jedzenie lub napoje, które spożywasz przechodzą w zbyt szybkim tempie przez układ pokarmowy. W naturalnych warunkach, jelito wchłania wodę z pożywienia, formując stolec. Ale jeśli woda pochodząca z pożywienia nie wchłania się w jelicie, rezultatem jest biegunka. Jakie są jej przyczyny?

8. WirusyBiegunkę najczęściej powodują wirusy. Mogą to być wirus Norwalk czy cytomegalowirus. Rotawirus jest najbardziej powszechną przyczyną wystąpienia biegunki u dzieci.

8. Wirusy
Biegunkę najczęściej powodują wirusy. Mogą to być wirus Norwalk czy cytomegalowirus. Rotawirus jest najbardziej powszechną przyczyną wystąpienia biegunki u dzieci.

7. Bakterie i pasożytyBakterie i pasożyty powodujące biegunkę najczęściej znajdują się w zanieczyszczonym pożywieniu oraz wodzie. Bardzo często na biegunkę wywołaną przez pasożyty i bakterie cierpią osoby, które wybierają się do krajów rozwijających się w Afryce lub Azji. Popularne pasożyty wywołujące biegunkę to lamblia i Cryptosporidium, a bakterie to: Campylobacter, salmonella, Shigella czy Escherichia coli.
Zdjęcie autorstwa Ken Bosma / CC BY

7. Bakterie i pasożyty
Bakterie i pasożyty powodujące biegunkę najczęściej znajdują się w zanieczyszczonym pożywieniu oraz wodzie. Bardzo często na biegunkę wywołaną przez pasożyty i bakterie cierpią osoby, które wybierają się do krajów rozwijających się w Afryce lub Azji. Popularne pasożyty wywołujące biegunkę to lamblia i Cryptosporidium, a bakterie to: Campylobacter, salmonella, Shigella czy Escherichia coli.

6. LekarstwaWiele lekarstw może wywołać biegunkę. Do najpopularniejszych należą antybiotyki, które niszczą zarówno złe bakterie, jak i te przyjazne układowi pokarmowemu. Zaburzenie równowagi bakteriologicznej w jelitach prowadzi do biegunki.
Zdjęcie autorstwa Efraimstochter / CC BY

6. Lekarstwa
Wiele lekarstw może wywołać biegunkę. Do najpopularniejszych należą antybiotyki, które niszczą zarówno złe bakterie, jak i te przyjazne układowi pokarmowemu. Zaburzenie równowagi bakteriologicznej w jelitach prowadzi do biegunki.

5. Nietolerancja laktozyBiegunka może być spowodowana nietolerancją laktozy – cukru, który zawarty jest w mleku oraz mlecznych przetworach.

5. Nietolerancja laktozy
Biegunka może być spowodowana nietolerancją laktozy – cukru, który zawarty jest w mleku oraz mlecznych przetworach.

4. FruktozaNiektóre osoby mogą cierpieć na biegunkę wywołaną przez fruktozę. Fruktoza jest cukrem zawartym w owocach i miodzie oraz często dodawanym do wielu napojów.
Zdjęcie autorstwa Melissa Wiese / CC BY

4. Fruktoza
Niektóre osoby mogą cierpieć na biegunkę wywołaną przez fruktozę. Fruktoza jest cukrem zawartym w owocach i miodzie oraz często dodawanym do wielu napojów.

3. Sztuczne substancje słodząceSorbitol i mannitol to sztuczne substancje słodzące zawarte w gumie do żucia i innych produktach bez cukru, mogące być przyczyną biegunki u niektórych osób.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

3. Sztuczne substancje słodzące
Sorbitol i mannitol to sztuczne substancje słodzące zawarte w gumie do żucia i innych produktach bez cukru, mogące być przyczyną biegunki u niektórych osób.

2. OperacjeBiegunka może wystąpić także po operacji chirurgicznej.

2. Operacje
Biegunka może wystąpić także po operacji chirurgicznej.

1. Inne choroby przewodu pokarmowegoChroniczna biegunka może być objawem wielu chorób przewodu pokarmowego, takich jak choroba Crohna, celiakia, owrzodzenie lub zapalenie jelita grubego, czy nawet raka.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

1. Inne choroby przewodu pokarmowego
Chroniczna biegunka może być objawem wielu chorób przewodu pokarmowego, takich jak choroba Crohna, celiakia, owrzodzenie lub zapalenie jelita grubego, czy nawet raka.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Floroterapia Jedzmy gęsinę Niemuzykalni gorzej przewodzą Gdy duże piersi są problemem Szybki trening w porze lunchu Nie pal papierosów przed śniadaniem Żyj zdrowo! Jak stres wpływa na zdrowie kobiety? Chroń oczy przed czerniakiem Błona dziewicza Uważaj na zaczerwienione dziąsła. To początek problemów Powitaj wiosnę ze zdrowiem i energią

Popularne w tym tygodniu:

Bonding – szybki sposób na poprawę wyglądu zębów Stres w pracy IT - jak sobie z nim radzić?