Jedzenie jak narkotyk?
PAULA • dawno temuZespół amerykańskich i kanadyjskich naukowców z Northwestern University Medical School wykazał, że jedzenie czekolady zmienia aktywność w tych obszarach mózgu, które pobudzane są po zażyciu narkotyku, np. kokainy.Czy jedzenie może uzależniać?
Prawdopodobnie powstawanie poczucia przyjemności w wyniku spożycia pokarmu odbywa się na podobnej zasadzie co po przyjęciu narkotyku. Dowiedziono, iż samo oczekiwanie na zjedzenie smacznej potrawy powoduje wydzielanie się dopaminy w tych samych obszarach mózgu, co podczas oczekiwania na narkotyk. Mimo to trudno zaklasyfikować nadmierne spożywanie określonych produktów do typowego uzależnienia. Istnieje natomiast zaburzenie polegające na napadach żarłoczności, które potocznie określa się mianem uzależnienia od jedzenia.
Kompulsywne objadanie się (binge eating) różni się od anoreksji i bulimii. Osoby cierpiące na to zaburzenie nie mają zwyczaju przeczyszczania organizmu, jedzą aby poczuć się lepiej. Udowodniono, że osoby uzależnione od objadania się nie potrafią wyrażać swoich emocji. Poprzez jedzenie osoba taka redukuje napięcie i rozładowuje nieprzyjemne odczucia jak niepokój, złość, smutek czy poczucie winy. Oczywistą konsekwencją są wówczas problemy z nadwagą, zmęczeniem, spadkiem sił witalnych, a nawet depresja. Stosowane diety nie skutkują, bo choremu trudno pohamować się od jedzenia, co wzmaga poczucie winy. W ten sposób tworzy się błędne koło.
Na rozwój choroby w życiu dorosłym wpływ mają nawyki z domu rodzinnego. Z reguły są to rodzice, którzy kojarzą wyrażanie emocji z jedzeniem, np. nagradzają dziecko słodyczami. Osoba, która kojarzy słodycze jako nagrodę w dorosłym życiu może po nie sięgać w celu rozładowania nieprzyjemnych uczuć i redukcji napięcia. Może sobie np. wynagradzać ciężki dzień w pracy zjedzeniem deseru, który zrekompensuje jej doznany stres.
Do głównych objawów uzależnienia należą niezamierzone i niechciane napady objadania się, niezdolność do kontrolowania ilości oraz jakości pokarmów, złe samopoczucie i wzmożone napięcie podczas przestrzegania diety, przejadanie się pod wpływem stresu, w chwilach smutku i frustracji. Chociaż uzależnienie jest trudne do leczenia istnieją grupy wsparcia np. Anonimowi Żarłocy. W leczeniu terapeutycznym stosuje się różne techniki m.in. hipnozę, odczulanie (terapia behawioralna), naukę wyrażania własnych emocji.
Pamiętaj:
1. Nie łącz jedzenia z przyjemnościami, nie oglądaj telewizji podczas jedzenia, nie przyzwyczajaj się do spożywania kalorycznych przekąsek podczas wypadów do kina itp.
2. Nie jedz w łóżku
3. Jedz o stałych porach
4. Ogranicz spożywanie potraw wysokokalorycznych, o dużej zawartości cukrów prostych i tłustych
5. Nie nagradzaj dziecka słodyczami
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze