Uzależnienie od jedzenia
KAROLINA • dawno temuNiektórym bardzo trudno jest zrozumieć, jak można odmówić sobie prawdziwej przyjemności, jaką jest jedzenie. Oczywiście motywacja takiego postępowania może być różna. Począwszy od tak wydawać by się mogło błahych powodów, jak atrakcyjny wygląd, skończywszy na przesłankach zdrowotnych. Jednak nie ma co do tego najmniejszej wątpliwości, że przyjemność płynąca z jedzenia związana jest z elementem jego natury. Cieszenie się ze spożywania wykwintnej potrawy jest zatem jak najbardziej normalne, jednak problemy zaczynają się, kiedy dochodzi do różnego rodzaju zaburzeń. Obok odmawiania sobie jedzenia wskazać należy sytuację, w której nie możemy przestać jeść. Wówczas mamy do czynienia z przypadkami, w których takie postępowanie negatywnie wpływa na nasze funkcjonowanie. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat uzależnienia od jedzenia? Nie trać okazji i już teraz przeczytaj poniższy artykuł.
Zaburzenia odżywiania
Jedzenie to czynność nie tylko przyjemna, ale stanowi również niezbędną część naszego życia. Bez dostarczania odpowiedniego zestawu substancji odżywczych niemożliwe byłoby funkcjonowanie naszego organizmu. Jednakże także różnego rodzaju zaburzenia żywienia sprawiają, że stan zdrowia ulega wyraźnemu pogorszeniu. Z taką sytuacją mamy do czynienia zarówno w przypadku wstrętu do jedzenia, jak i kompulsywnego objadania się. Leczenie zaburzeń odżywiania polega nie tylko na pracy nad psychiką pacjenta, lecz również stanowi walkę z konsekwencjami zdrowotnymi wywołanymi przez anoreksję czy bulimię. Problemy tego typu, podobnie jak inne schorzenia, najłatwiej jest rozwiązywać jak najwcześniej. Z tego względu ważną rolę odgrywa tutaj profilaktyka zaburzeń odżywiania, polegająca przede wszystkim na uświadomieniu sobie tego, jak powinna wyglądać zdrowa dieta i aktywny tryb życia. Jak poznać, że jesteś uzależniona od jedzenia?
Nałóg jedzenia
Jednym z elementów świadczących o tym, że mamy do czynienia z uzależnieniami jest to, że w bezpośredni bądź pośredni sposób uniemożliwiają nam one normalne funkcjonowanie. Już na początku trzeba zaznaczyć, że leczenie uzależnienia od jedzenia nie jest łatwe. Problematyczność jest tutaj związana z tym, że nie można całkowicie zrezygnować z czynności, od której jesteśmy uzależnieni. Kiedy obsesja jedzenia dominuje nasze życie, problem staje się oczywisty. Innym objawem uzależnienia od jedzenia jest to, że aby otrzymać ten sam efekt zadowolenia z nim związany, musimy sięgać po coraz większą ilość na przykład słodyczy. Jeżeli nie zjemy tej dawki, czujemy irytację i podenerwowanie. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, że podłoże uzależnienia od jedzenia jest głębsze niż chęć zaspokojenia łaknienia. Częstokroć sięgamy po przekąski, zupełnie nie odczuwając głodu, a nawet wtedy, gdy nie jesteśmy głodni. Jedzenie jest tylko środkiem, który ma przytłumić prawdziwy problem i sprawić, byśmy przez chwilę poczuli się odrobinę lepiej. W leczeniu uzależnienia istotna jest zatem identyfikacja jego przyczyny, a nie tylko tuszowanie objawów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze