Uzależnienie od słodyczy - czy może być groźne?
KAROLINA • dawno temuCzasami niektóre nasze z pozoru niegroźne nawyki i przyzwyczajenia stają się nieomal niezauważalnie uzależniające i powodują, że nie możemy bez nich żyć. O istnieniu niektórych uzależnień doskonale zdajemy sobie sprawę, pojawienie się innych natomiast stanowi dla nas nie lada niespodziankę. Wiele się mówi na temat alkoholizmu czy używania narkotyków, jednak pojawiają się zupełnie nowe uzależnienia, którymi specjaliści dopiero zaczynają się zajmować. Mało kto bowiem jeszcze kilka lat temu słyszał o uzależnieniu od Internetu albo gier komputerowych. Uogólniając, można powiedzieć, że wynikają one z nieumiejętności korzystania z przyjemności. Jedną z nich niewątpliwie jest jedzenie. Zaburzenia jego dotyczące stanowią dość dużą grupę nałogów. Problem jest tym poważniejszy, że lekarze coraz częściej określają otyłość jako chorobę XXI wieku. Wydaje ci się, że jesz za dużo słodyczy? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat uzależnienia od nich, a także poznaj sposoby walki z chęcią sięgnięcia po kolejny czekoladowy batonik.
Cukier uzależnia
Jeszcze do niedawna nie było żadnych wątpliwości co do tego, czy cukier uzależnia. Dzisiaj jednak coraz częściej zgłaszają się do specjalistów osoby niemogące poradzić sobie z uzależnieniem od jedzenia. Chęć ciągłego sięgania po słodycze jest jednak dość dyskusyjna w odniesieniu do tego, czy zaliczać się ją powinno do uzależnień. Wszystko to spowodowane jest niejednoznacznościami dotyczącymi tego, czym właściwie są uzależnienia. Specjaliści zazwyczaj charakteryzują je poprzez wskazanie cech je sygnalizujących. I tak pojawia się tu zwykle utrata kontroli nad zachowaniem i nadmierne skupianie się nad posiadaniem uzależniającej substancji oraz poprawienie się samopoczucia po jej dostarczeniu do organizmu. Jedzenie słodyczy czasami może niebezpiecznie zbliżyć się do nałogu, jednak naukowcy jeszcze ostatecznie nie utożsamiają go z uzależnieniem w ścisłym tego słowa znaczeniu. Trzeba jednak zaznaczyć, że przeprowadzone badania wskazują nie tylko na syndromy psychiczne, lecz także uzależnienie fizyczne. Kochasz słodycze i choć wiesz, że nie są dla twojego zdrowia dobre, nie możesz sobie odmówić odrobiny przyjemności? Zobacz, jak możesz walczyć z uzależnieniem od czekolady.
Jedzenie słodyczy w nocy
Jak pokonać jedzenie słodyczy w nocy? Wystarczy, że zaczniesz zmieniać swoje nawyki żywieniowe. Odstawianie słodyczy nie jest jednak proste. Z tego też powodu powinnaś wybrać odpowiedni moment, aby móc pozwolić sobie na inną przyjemność. Nie dopuszczaj, aby powstała kusząca pustka po odstawieniu słodyczy. Powinnaś także zadbać, by w najbliższym czasie nie pojawiły się w twoim otoczeniu jakieś zwodnicze propozycje. Jeżeli jednak się złamiesz, nie zacznij znowu jeść słodyczy kilogramami, a wybacz sobie i nie sięgaj po więcej. Kiedy będziesz miała ochotę na zjedzenie batonika, pomyśl, że jest on niebezpieczny dla twojego zdrowia. Postaw na szukanie nowych ciekawych smaków i zacznij przygotowywać dla siebie ulubione posiłki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze