Uzależnienie od osoby
KAROLINA • dawno temuWbrew temu, co nam się może wydawać na temat uzależnień, mało kto przez całe życie jest od nich wolny. Otóż okazuje się, że z czasem trudno jest im nie ulec, a stale poszerzająca się grupa uzależnień powoduje, że z łatwością każdy znajdzie coś bliskiego jego osobie. I tak obok narkomanii, alkoholizmu albo seksoholizmu wymienia się dziś chociażby zakupoholizm, uzależnienie od gier komputerowych czy Internetu. Obok dobrze nam znanych form uzależnienia oraz tych, które pojawiają się na pierwszych stronach gazet wskazać trzeba także te mniej oczywiste. Przykładem doskonale obrazującym tę sytuację jest uzależnienie od osoby. Okazuje się, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że stanowi to niemały problem w ich życiu i zaczyna analizować dotykający ich problem. Jeżeli chciałabyś się dowiedzieć, czym jest uzależnienie od osoby, a także w jaki sposób można z nim walczyć, przeczytaj poniższy artykuł.
Uzależnienie emocjonalne
Jak już zostało to zaznaczone, wskazać można różnego rodzaju uzależnienia, nieraz bardzo się między sobą różniące. Istnieje jednak możliwość podzielenia ich na trzy grupy, jakimi są uzależnienia psychiczne, fizyczne oraz emocjonalne. Oczywiście trudno jest dokładnie określić, do jakich grupy ma należeć chociażby seksoholizm, dlatego też ich granice z reguły są bardzo rozmyte, a ich definicje pomagają w opisie danej formy uzależnienia. I tak, uzależnienie psychiczne polega na tym, że chora osoba ma silną potrzebę określonego zachowania się, której niespełnienie nie poniesie ze sobą żadnych konsekwencji fizjologicznych dla organizmu. Jego odwrotnością jest uzależnienie fizyczne, które doprowadza do zmian zachodzących w obrębie organizmu. Uzależnienie emocjonalne najczęściej identyfikowane jest z uzależnieniem od partnera. Na czym ono polega i w jaki sposób można rozpoznać uzależnienie od drugiej osoby? Przeczytaj dalszą część artykułu, a wszystko stanie się dla ciebie jasne.
Uzależnienie od kogoś
Uogólniając, można powiedzieć, że uzależnienie od kogoś polega na tym, że odczuwamy utratę własnej samodzielności na rzecz innej osoby. Wcale nie jest powiedziane, że uzależnić się możemy tylko od partnera, można mówić także o uzależnieniu od rodziców, a nawet szefa. Chodzi o to, że mamy do czynienia z dużym poczuciem zagrożenia nawet gdy wyobrazimy sobie chwilę spędzoną w oderwaniu od danej osoby. Uzależnienie od innej osobyprzejawia się także w tym, że jedynym celem naszego działania jest próba zadowolenia tej właśnie osoby. W takiej sytuacji zazwyczaj wyzbywamy się własnych przekonań, poglądów i systemu wartości, przejmując je od chociażby partnera. Jak poradzić sobie z tego typu uzależnieniem? Po pierwsze należy niejako zrekonstruować swój system wartości i zacząć opierać się właśnie na nim. Często towarzyszy temu wzrost poczucia własnej wartości i zadowolenia z osiągania nawet najmniejszych sukcesów. Pomaga tutaj także świadomość tego, iż w głębi nas drzemie ogromny, uśpiony potencjał, który należy obudzić i konsekwentnie się go słuchać.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze