Bezpieczny plan odchudzania
JADWIGA OLCZAK • dawno temuKażda z nas chce ładnie wyglądać, mieć zgrabną, szczupłą sylwetkę. Nie wszystkim jest to dane, niektóre z nas muszą się postarać, aby zachować młodzieńczą figurę. Można to osiągnąć dzięki aktywności fizycznej i odpowiedniej diecie. Prawidłowo zbilansowana dieta to jednak nie tylko piękny wygląd, ale także zdrowe ciało, dobra kondycja fizyczna i psychiczna.
Współczesny styl życia polegający na życiu w pośpiechu, złym odżywianiu, braku aktywności i ciągłym stresie spowodował, że otyłość stała się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Cierpi na nią co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna, a ostatnio coraz częściej również dzieci mają problem z zachowaniem odpowiedniej wagi.
Z dostępnych danych wynika, że spożywamy coraz więcej produktów bogatych w tłuszcze, co daje w sumie około 300 kalorii dziennie więcej niż 50 lat temu. Poza tym 1/3 Europejczyków nie uprawia żadnego sportu, a 5 godzin w ciągu dnia spędza, siedząc.
Skutki otyłości:
nadciśnienie tętnicze,miażdżyca,cukrzyca typu II,zmiany zwyrodnieniowe stawów,kamica pęcherzyka żółciowego,większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka,przyspieszony proces starzenia.
Aby sprawdzić, czy nie mamy nadwagi, należy wagę w kilogramach podzielić przez wzrost do kwadratu podany w metrach (kg/m²). Wartość od 25,0 do 29,9 to nadwaga, natomiast od 30 wzwyż otyłość.
Otyłość możemy rozpoznać również po ilości tkanki tłuszczowej. Jeżeli u mężczyzn tkanka tłuszczowa wynosi 20% masy ciała, a u kobiet 25%, to jest to oznaka choroby.
Jedną z głównych przyczyn tej przewlekłej choroby jest niewłaściwa dieta bogata w skrobię — białe pieczywo, makarony, ziemniaki i biały ryż. Produkty te posiadają wysoki indeks glikemiczny, który określa, w jaki sposób wpływają one na zmiany stężenia glukozy we krwi.
Skutki niewłaściwej diety:
efekt jo-jo,odwodnienie i wycieńczenie organizmu,wzrost, a nie spadek wagi,problemy zdrowotne.
Zanim zdecydujesz się na wybór diety, zastanów się, czy jest ona zdrowa i dostarcza ci wszystkich niezbędnych składników. Aby osiągnąć zamierzony efekt, musisz wykazać się przede wszystkim rozwagą i konsekwencją. W swoim menu uwzględnij pokarmy zawierające wartościowe dla organizmu składniki. Twoja dieta powinna być bogata w warzywa i owoce. Jedz regularnie, najlepiej pięć razy dziennie, ale niewielkie porcje, bez objadania się. Jeżeli do tej pory jadałaś słodycze w dużych ilościach, odstawiaj je powoli, aby organizm mógł się do tej zmiany przyzwyczaić. W walce z nadwagą dodatkowo pomocne mogą okazać się suplementy diety.
Fasolamina
Fasolamina jest naturalną substancją pochodzenia roślinnego. Poprzez hamowanie enzymu trzustkowego alfa- amylazy zmniejsza rozkład skrobi w pokarmie do glukozy, i jej wchłanianie w jelitach. Dzięki niej zmniejsza się indeks glikemiczny i wchłanianie cukrów. Fasolamina zmniejsza apetyt, dzięki czemu wpływa na nasze nawyki żywieniowe, a tym samym utratę zbędnych kilogramów. W aptekach dostępnych jest kilka preparatów zawierających tę substancję. Ułatwiają one pozbycie się nadwagi w sposób łagodny i skuteczny oraz utrzymanie masy ciała. Wybierając preparat, zwróć uwagę na aktywność inhibitora alfa- amylazy. Jeżeli waha się od 100 do 800 FIP, może nie wystarczyć do skutecznego zahamowania rozkładu skrobi.
Stosowanie suplementów nie zwalnia nas jednak z aktywności fizycznej i stosowania odpowiedniej diety.
Źródło:www.zdrowie.med.pl, www.genexo.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze