Palenie a odchudzanie
DAMIESA • dawno temuWiele kobiet myśli, żerzucanie palenia prędzej czy później zakończy się przyrostem kilku zbędnych kilogramów. Dzieje się tak dlatego, że chcąc zrekompensować sobie braki nikotyny często sięgamy po słodkie lub słone przegryzki, by móc w prosty sposób „zająć czymś ręce”, a do tego ograniczyć stres. Takie „nadprogramowe posiłki” jednak dostarczają wielu kalorii i nie rozwiązują problemu. Jakie zatem podjąć kroki, aby wyzwolić się do nałogu i jednocześnie nie przytyć?
Zdrowa dieta przy rzucaniu palenia
Zamiast kupować tzw. zapełniacze żołądka, czyli produkty, które jedynie pomagają pozbyć się uczucia głodu, nie dostarczając przy tym naszemu organizmowi żadnych wartości odżywczych, warto sięgnąć po warzywa i owoce. Zdrowe odżywianie to podstawa. Rzucając palenie papierosów warto zawsze mieć przy sobie kawałek marchewki, niskokaloryczny jogurt, suszone owoce lub paczkę orzechów, a także bezcukrową gumę do żucia. Spożywane w ciągu dnia posiłki należy jadać częściej, jednak w mniejszych ilościach. Tym sposobem skutecznie oszukamy umysł, odciągając go od nieustannego myślenia o papierosie. Do tego warto postawić sobie postanowienie o wypijaniu sporej ilości wody. Takie działanie ma na celu wypłukanie nagromadzonych w organizmie toksyn. Poza tym duże ilości płynów są świetnym pomysłem na to, jak oszukać ciało, dając uczucie sytości, więc chęć na podjadanie niezdrowych przekąsek mija. Ponadto woda odświeża oddech, co także może znacząco ograniczyć chęć sięgnięcia po papierosa (dla poprawy smaku można do niej dodać plasterki cytryny). Oczyszczeniu organizmy pomoże także zielona herbata.
Aktywność fizyczna przy rzucaniu palenia
Po odstawieniu palenia potrzeba jedzenia może znacząco wzrosnąć, zwłaszcza, kiedy walka z nałogiem jest w pierwszej fazie. Obserwując u siebie zwiększony apetyt warto więc pomyśleć o treningu, który zapobiegnie odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia fizyczne odciągają uwagę od pokusy, a do tego dzięki nim można nabrać lepszej kondycji. Polecana jest zwłaszcza aktywność na świeżym powietrzu, która dotlenia organizm, oczyszcza płuca ze szkodliwych substancji, jak i ułatwia kontrolowanie wagi. Warto zacząć od prostych, codziennych nawyków, dzięki którym szybciej wrócimy do formy. Można zatem zamienić tramwaj na rower, wybrać schody zamiast widny czy też popołudniowy relaks przed telewizorem zamienić na takie sporty jak: nordic walking, pillates czy jogę. Trening nie musi być intensywny. Warto zaplanować go tak, aby po zbytnim przemęczeniu, nie stracić ochoty do kontynuacji danej aktywności. Można zatem ułożyć sobie grafik ćwiczeń i rozważnie przemyśleć jego intensywność. Bardzo ważna jest systematyczność i stopniowe „podnoszenie sobie poprzeczki” dodając nowe aktywności. Po takim forsownym treningu dobrym pomysłem jest wynagrodzenie sobie wysiłków relaksującymi zabiegami. Zaoszczędzone na rzuceniu palenie pieniądze można więc wydać na zabiegi w Spa takie jak pobudzające ukrwienie masaże, zastosować leczniczą aromaterapię, skorzystać z sauny, która oczyści komórki ciała ze szkodliwych toksyn i zapobiegnie gromadzeniu się wolnych rodników.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze