Skutki palenia papierosów
DAMIESA • dawno temuPrzebywanie w zadymionych miejscach, a w konsekwencji wdychanie dymu papierosowego, to najczęstsze przyczyny powodujące szybsze starzenie się skóry. Nałóg paleniajest skutecznym sposobem na nieatrakcyjny wygląd zafundowanym na własne życzenie. Dermatolodzy co roku alarmują o konsekwencjach tego brzydkiego zwyczaju, wydaje się, że wielbicieli nikotyny wcale nie ubywa. Z jakimi konsekwencjami należy liczyć się paląc papierosy?
Papierosy a uroda
W sytuacji, kiedy uzależnienie od nikotyny powoduje, że osoba wypala kilka lub kilkanaście papierosów dziennie, wklepywanie produktów pielęgnacyjnych w skórę ciała, a przede wszystkim twarzy, nie przyniesie pożądanych efektów. Taki nałóg powoduje bowiem, że procesy starzenia postępują zdecydowanie szybciej, a co za tym idzie przeciwdziałanie zmarszczkom zaczyna z czasem przypominać „walkę z wiatrakami”. Mówi się nawet, że palenie papierosów jest dużo bardziej destruktywne w skutkach niż zbyt długotrwałe opalanie. Słońce także powoduje uszkodzenia naskórka i wzmożoną aktywność wolnych rodników, ale nie w takim stopniu jak nikotyna. Niepozorne wdychanie dymku powoduje gwałtowne wysuszanie cery, czego konsekwencją są pojawiające się w zastraszającym tempie przebarwienia oraz poprzeczne bruzdy. Ogólna ocena wyglądu skóry osoby palącej, w porównaniu do rówieśniczki, która nie popadła w nałóg może więc różnić się o dobrych kilka lat. Dzieje się tak dlatego, że komórki skóry nie są wystarczająco dotlenione, a więc stają się zgrubiałe i cera traci swój blask. Kurze łapki, bruzdy wokół ust i ziemisty koloryt skóry sprawia, że osoba uzależniona od papierosów wygląda zdecydowanie starzej. Do tego dochodzą zatkane pory, pękające naczynka oraz zaburzenia produkcji sebum, co często prowadzi do uporczywych zmian trądzikowych czy rozwoju łuszczycy. Jakby tego było mało, także kolor zębów nie zachwyca wyglądem. U palaczy jest on zwykle żółty i szybciej pojawia się na nim kamień i próchnica oraz choroby przyzębia, a także zwiększa się podatność na paradontozę. Palenie papierosów nie pozostaje też bez wpływu na paznokcie, które zaczynają się rozdwajać oraz włosy, które tracą swoją sprężystość, stają się wysuszone, łamliwe i bez połysku.
Jak rzucić palenie?
Silna wola to nie wszystko. Nie każdemu bowiem wystarcza ona do całkowitego pozbycia się tego nawyku. Kluczem do sukcesu jest działanie zmasowane, czyli łączące w sobie wszystkie możliwe metody pozwalające rzucić palenie. Na początek warto zacząć od rzeczy najprostszych. Trzeba zatem pozbyć się wszystkiego, co kojarzy się z paleniem. Należy więc wyrzucić popielniczki, a przedmioty domowe, które przesiąkły zapachem tytoniu wyprać lub wymienić na nowe. Kolejnym ważnym krokiem jest dokonanie zakupu jakiegoś dowolnie wybranego przedmiotu, który zastąpi odruch bawienia się papierosem. Może to być gumowa zabawka do ściskania czy przekąski w formie pokrojonych w paseczki marchewek, orzechy do łuskania. Przyda się także woda mineralna, która powinna być pita zawsze wtedy, kiedy poczuje się przypływ chęci sięgnięcia po papierosa. Następnym etapem w przezwyciężaniu nałogu niech będzie taka organizacja czasu, która nie pozwoli na nudę. Pieniądze zaoszczędzone na niekupowaniu papierosów można przecież przeznaczyć na kurs tańca czy karnet na siłownię! Na koniec nie zaszkodzi zaopatrzyć się w dostępne na rynku „wspomagacze”, czyli np. plastry antynikotynowe czy tabletki do ssania. Dobrym pomysłem jest także przejście na zdrową dietę: racjonale odżywianie sprawi, że odejdzie ochota na „trucie się” nikotyną!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze