Krem pod oczy. Dlaczego warto go używać?
ALEKSANDRA LIPIEC • dawno temu • 10 komentarzyKrem pod oczy jest kosmetykiem, który ratuje delikatną skórę przed przesuszeniem, zmarszczkami i powstawaniem cieni. Powinno się go stosować już od 25. roku życia. Jak działa i dlaczego nie może zostać zastąpiony przez zwykły krem? Odpowiadamy.
Krem pod oczy a kondycja skóry
Krem pod oczy to produkt obowiązkowy dla kobiet, którym zależy na jak najdłuższym utrzymaniu zdrowej i młodo wyglądającej cery. Jego działanie jest nie do przecenienia dlatego, że to właśnie w okolicach oczu znajdują się najcieńsze i najdelikatniejsze obszary naszej skóry. Bardzo płytko pod nimi osadzone są naczynia krwionośne, widoczne często jako cienie czy tzw. sińce pod oczami. To tam na skutek przemęczenia czy nieodpowiedniej diety najszybciej dochodzi też do zastojów limfy objawiających się w postaci worków pod oczami.
Dobry krem pod oczy potrafi zapobiec pojawianiu się nieestetycznych zmian, które są bardzo trudne do ukrycia pod makijażem. Ryzyko ich powstania zwiększa się wraz z wiekiem, dlatego im szybciej krem pojawi się w naszej kosmetyczce, tym lepiej. Po 30. roku życia wiązania kolagenowe w skórze ulegają znacznemu osłabieniu. Tylko odpowiedni krem może stać się czynnikiem stymulującym do ich ciągłej produkcji. Jeśli dodatkowo ma właściwości napinające i ujędrniające, jest w stanie wygładzić drobne zmarszczki mimiczne, które mają szczególną tendencję do pojawiania się właśnie w okolicach oczu.
Co powinien zawierać krem pod oczy?
Krem pod oczy jest kosmetykiem o maksymalnie skoncentrowanym, a jednocześnie bardzo delikatnym składzie. Ze względu na fakt, że stosuje się go w tak wrażliwym miejscu, musi być przebadany nie tylko dermatologicznie, ale i okulistycznie. Z uwagi na troskę o wzrok nie może wywoływać żadnych podrażnień ani nieprzewidzianych reakcji skóry. Dlatego w roli kosmetyku pielęgnacyjnego pod oczy nie sprawdzi się zwykły krem do twarzy.
Co więcej, skóra pod oczami potrzebuje innych substancji niż skóra twarzy. W kremach przeciwdziałających cieniom pod oczami nacisk kładzie się na składniki uszczelniające naczynia krwionośne. Kosmetyki te często mają również żelową konsystencję i właściwości chłodzące, które pozwalają szybko pozbyć się opuchlizny.
Aby kupić dobry krem pod oczy, na etykietach trzeba szukać takich składników jak:
- witaminy A, C i E,
- prowitamina B5,
- panthenol,
- kofeina,
- wyciąg ze świetlika lekarskiego,
- ekstrakt z żeń-szenia syberyjskiego,
- wyciąg z białej lub zielonej herbaty,
- oleje naturalne (np. migdałowy, z wiesiołka),
- ekstrakt z ogórka,
- ekstrakt z brzozy,
- ekstrakt z bławatka,
- ekstrakt z aksamitki,
- kwas hialuronowy,
- koenzym Q10,
- kolagen.
W kremie pod oczy nie powinno również zabraknąć filtru UV (najlepiej SPF30). Skład kosmetyku może różnić się w zależności od tego, czy preparat przeznaczony jest do stosowania na dzień, czy na noc. Krem pod oczy na dzień ma lżejszą konsystencję (nadaje się do aplikacji pod makijaż) i chroni przez działaniem promieni słonecznych. Natomiast krem pod oczy na noc zapewnia skórze regenerujący okład – bogaty w składniki odżywcze.
Jak stosować krem pod oczy?
Krem pod oczy zawsze trzeba stosować na oczyszczoną twarz. Skóra powinna być przemyta tonikiem, płynem micelarnym lub mleczkiem kosmetycznym. Podczas aplikacji należy zachować delikatność – zrezygnować z energicznego wsmarowywania na rzecz wklepywania w kierunku od zewnętrznej strony do kącika. Krem pod oczy warto rozprowadzać również na powiekach, pamiętając, by nie wychodzić poza linię rzęs. Niezwykle istotna jest regularność stosowania kosmetyku. Działanie kremu pod oczy widać, gdy aplikuje się go codziennie – zarówno rano, jak i wieczorem.
Ten artykuł ma 10 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze