Oczyszczanie twarzy. Kosmetyki i domowe sposoby na czystą cerę
MARLENA KOSTYŃSKA • dawno temuOczyszczanie twarzy to codzienny rytuał, który jest bardzo ważny dla skóry. Pomaga pozbyć się resztek makijażu i wszelkich zanieczyszczeń, które prowadzą do zatykania się porów, rozwoju wolnych rodników czy podrażnień. Dlatego nie zapominajmy o sprawdzonych kosmetykach i domowych sposobach oczyszczania twarzy.
Oczyszczanie twarzy – w domu czy u kosmetyczki?
Codzienne oczyszczanie twarzy w warunkach domowych to konieczność. Ale czy warto od czasu do czasu wybrać się też do kosmetyczki? To już zależy od indywidualnego zapotrzebowania skóry. Szeroki wybór produktów drogeryjnych czy nawet domowych sposobów pozwala na opracowanie skutecznego arsenału środków do walki z zanieczyszczeniami.
Nie zawsze jednak dostępne metody będą wystarczające dla osób ze skórą problematyczną. Uciążliwe wypryski, uparte zaskórniki, cera naczynkowa czy zszarzała i matowa mogą się okazać wyzwaniami wymagającymi interwencji kosmetyczki.
Oczyszczanie twarzy – kosmetyki
Skuteczne oczyszczanie twarzy wymaga działania wieloetapowego. Niestety oznacza to, że regularne mycie twarzy nie wystarczy, by pozbyć się zabrudzeń czy nadmiaru sebum. Właściwa pielęgnacja wymaga też zastosowania środków, które spełnią dodatkowe wymagania danego typu cery. Cały proces oczyszczania może więc wyglądać inaczej w przypadku skóry tłustej, mieszanej, suchej czy naczynkowej.
- Produkty do demakijażu. Podstawa zadbania o skórę twarzy to zmywanie makijażu przed snem odpowiednim mleczkiem, płynem do demakijażu lub płynem micelarnym.
- Żel do mycia twarzy. Produkt do codziennego mycia musi spełniać wymagania cery, a więc jej nie przesuszać, nie podrażniać, oczyszczać pory, a w przypadku skóry suchej również nawilżać.
- Peelingi. Te produkty przeznaczone są najczęściej do używania 2 lub 3 razy w tygodniu, ponieważ intensywnie złuszczają naskórek. Zbyt częste sięganie po peelingi spowoduje uszkodzeni naturalnej bariery ochronnej skóry.
- Maseczki oczyszczające. Świetny sposób na dogłębne oczyszczenie, odświeżenie i wygładzenie skóry. Maseczki pozostawia się na twarzy przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut. Dzięki temu zawarte w nich składniki odżywcze mają szansę wniknąć w skórę.
- Olejki oczyszczające. Wykorzystamy je do olejowania twarzy, czyli metody, która zyskała ostatnio na popularności. Jeśli zechcemy z niej skorzystać, kluczowe jest właściwe dobranie rodzaju olejku do typu cery. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy cerze tłustej lub trądzikowej – w ich przypadku skuteczny może być olej jojoba czy olej lniany.
- Toniki oczyszczające. Kosmetyk ten powinno się stosować wieczorem, w ramach ostatniego etapu oczyszczania cery, a więc przed nałożeniem kremu. Zadaniem toniku jest przywrócenie naturalnej równowagi skóry oraz zapobieganie uczuciu jej nadmiernego ściągnięcia.
Domowe kosmetyki oczyszczające
Jeśli nie chcecie wydawać fortuny na produkty kosmetyczne ze sklepowej półki, alternatywą dla niektórych z nich są naturalne kosmetyki domowej roboty. Najpopularniejsze i proste w przygotowaniu są maseczki i peelingi. Oto kilka przykładów:
- maseczka z miodem i dodatkiem cynamonu oczyści zatkane pory i zredukuje wydzielanie sebum, działając przy tym przeciwzapalnie.
- maseczka owocowa (z bananów lub jabłek) oczyści cerę suchą i dostarczy jej składniki odżywcze.
- peeling kawowy działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i poprawia koloryt cery
- peeling z płatków owsianych (drobno zmielonych) wymieszanych z wodą i miodem to naturalny sposób na wygładzenie i zmniejszenie zaczerwienień.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze