Olejek jojoba
BEATKA • dawno temuOlejek jojoba to płynny wosk. Jego cechy charakterystyczne to: żółty kolor, brak zapachu, bardzo dobra tolerancja na wysokie temperatury (nawet przy bardzo wysokich temperaturach zachowuje swoje właściwości odżywcze), tężenie poniżej 7–8 stopni Celsjusza, brak daty ważności (nie jełczeje). Olej jojoba doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry – nawilża ją, a jednocześnie łagodzi podrażnienia. Leczy problemy skórne. Jest doskonały zarówno dla osób z cerą tłustą, jak i suchą. Regularne wcieranie olejku jest dobrym sposobem na rozstępy.
Pozyskiwanie olejku jojoba
Olej jojoba uzyskiwany jest z nasion krzewu Simmondsia Chinensis,rośliny występującej w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Krzew złożony jest z wielu pni, z których wyrastają mało rozgałęzione konary, które rosną na wysokość 3 metrów. Nierozgałęziony konar z kolei dochodzi aż do 15 metrów. Krzew mocno trzyma się ziemi. Ta właściwość umożliwia mu przeżycie w niesprzyjających okresach suszy. Długie korzenie pozwalają mu wydobywać głęboko ukrytą wodę.
Krzew jojoba jest wyposażony w owalne, małe i jednocześnie grube szarozielone liście. Na krzewie pojawiają się zielone kwiaty żeńskie i żółte kwiaty męskie. Zapylone kwiaty zmieniają się w owoce. Owocami krzewu jojoba są dwucentymetrowe orzechy, w których ukryty jest jasnożółty olej. Krzew jojoba jest w stanie przeżyć około 200 lat, dobrze znosi susze, jednak w porze pojawiania się owoców potrzeba mu dużo wody.
Owoce na krzewach jojoba pojawiają się dopiero po dwóch latach. A ponieważ zapotrzebowanie na olejek z jojoby jest duże, jego cena jest dość wysoka.
Skład olejku jojoba
Podstawowym składnikiem olejku jojoba są nasycone i nienasycone alkohole oraz nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe. Oleje roślinne zawierają zazwyczaj dużo trójglicerydów. Olejek jojoba z kolei zawiera ich niewiele. W olejku jojoba znajduje się dużo witaminy A, która jest podstawowym składnikiem pielęgnacji skóry, gdyż oddziałuje na jej naturalne funkcjonowanie. Witamina A poprawia i pozwala dłużej zachować młody wygląd skóry, opóźnia powstawanie pierwszych zmarszczek, wpływa na stan włosów i paznokci.
Kolejnym ważnym składnikiem olejku jojoba jest witamina E. Zapobiega ona utlenianiu witaminy A, wspomaga jej wchłanianie i metabolizm, przyspiesza regenerację skóry (np. gojenie ran), chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz wolnych rodników, a przez to opóźnia proces starzenia.
Witamina F to kolejny cenny składnik olejku jojoba. Dzięki niej skóra jest wzmocniona, szybciej się regeneruje. Witamina F pomaga leczyć problemy skórne, np. trądzik na twarzy. Zapobiega powstawaniu plamek na płytkach paznokci, nadaje włosom połysk, chroni przed łupieżem, suchością skóry, pękaniem warg i kącików ust, wypadaniem włosów, rozdwajaniem końcówek. Jest świetnym lekarstwem na suchą i zaczerwienioną skórę oraz na łojotok.
W olejku jojoba można znaleźć poza tym wodę, cukier, błonnik pokarmowy, aminokwasy, nienasycone woski, kwasy tłuszczowe. Ponieważ krzewy jojoba rosną w środowisku niezanieczyszczonym, w ich owocach nie wykrywa się żadnych pestycydów lub substancji trujących.
Właściwości olejku jojoba
Budowa chemiczna olejku jojoba jest bardzo podobna do budowy łoju wydzielanego przez ludzką skórę. Cera sucha wydziela zbyt mało naturalnego sebum (łoju), dlatego szybko pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Pielęgnacja cery olejkiem jojoba pozwoli ją nawilżyć. Skóra staje się miękka i odzyskuje jędrność. Przy cerze suchej olej jojoba niejako zastępuje naturalne sebum.
Olejek jojoba mogą stosować też osoby z cerą tłustą i mającą tendencję do błyszczenia i powstawania wyprysków. Olejek hamuje nadmierne wydzielanie łoju. Jest jak opatrunek dla skóry, gdyż wspomaga regenerację jej komórek. Olejek chroni też przed promieniami ultrafioletowymi. Jego faktor to około 4. Olejek dobrze wchłania się w skórę i nie pozostawia na niej tłustych smug, dlatego można nałożyć go na buzię około pół godziny przed wyjściem z domu. Olejek chroni cerę i zapewnia uzyskanie ładnej oliwkowej opalenizny. Olejku powinny używać osoby mające problemy z trądzikiem, łuszczycą, łupieżem, egzemą skóry. Olej jojoba łagodzi stany zapalne i hamuje wzrost bakterii, a poza tym nawilża skórę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze