Oleje kosmetyczne
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuPopularność olejów stosowanych w czystej postaci na włosy lub skórę ostatnimi czasy osiągnęła niezwykle wysokie wyniki. Zachęcone poradami specjalistów na łamach kobiecych czasopism lub recenzjami blogerek, coraz częściej sięgamy zarówno po rodzime, jak i te bardziej orientalne produkty. O ile olejowanie włosów stało się stosunkowo popularne, to niewiele z was słyszało zapewne o oczyszczaniu skóry olejami.
Pewnie zastanawiacie się, jak to możliwe, że substancje takie jak oleje mogą nadawać się do mycia skóry. Część z was spotkała się już na pewno z gotowymi olejkami pod prysznic lub do mycia twarzy. Na pewno jest to tańsza i wygodniejsza opcja. Musimy jednak pamiętać o tym, że większość tych kosmetyków poza olejkami zawiera także mnóstwo sztucznych konserwantów i innych substancji nieprzyjaznych dla naszej skóry. Zdrowiej i bardziej ekologicznie jest stosować prawdziwe, naturalne oleje.
Stosowanie olejów do mycia twarzy
Zwykłe kosmetyki do mycia twarzy w większości zawierają mydło, które wysusza skórę. Żele, pianki i mydła to czysta chemia, która może uczulać, szczególnie skórę wrażliwą. Ponadto kosmetyki drogeryjne oczyszczają skórę bardzo powierzchownie, pozostawiając pozatykane pory, w których gromadzą się niedoskonałości. W pielęgnacji cery wrażliwej i suchej ważne jest, aby nie pozbawiać skóry naturalnej powłoki ochronnej, dlatego mycie twarzy olejkami daje najlepsze rezultaty.
Przygotowanie mieszanki olejów do mycia twarzy
Olejem najczęściej stosowanym do oczyszczania skóry twarzy jest olej rycynowy. Jest on produktem, którego konsystencja najbardziej odpowiada wydzielanemu przez naszą skórę tłuszczowi. Sam olej rycynowy może po pewnym czasie wysuszać, dlatego miesza się go z innymi specyfikami. Są to oleje, które odpowiednio dobiera się do rodzaju cery i łączy z olejem rycynowym w oczyszczającą mieszankę. Podstawową zasadą jest to, że cera tłusta wymaga lekkiej konsystencji, a sucha gęstej. Dla cery suchej poleca się mieszanie oleju rycynowego z olejem kokosowym lub arganowym w proporcji 1:9. Cera tłusta i mieszana woli olej ze słodkich migdałów lub z pestek winogron w proporcji 3:7.
Mieszankę oczyszczającą przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku, w suchym i zacienionym miejscu. Przed nałożeniem jej na twarz zwilżamy ją ciepłą wodą. Olej rozprowadzamy na skórze, wykonując masaż. Następnie przy użyciu małego ręczniczka lub bawełnianej szmatki zmoczonej wcześniej w ciepłej wodzie i odciśniętej usuwamy oleje z twarzy, dociskając delikatnie ręcznik do skóry. Czynność powtarzamy aż do usunięcia mieszanki z twarzy, a na koniec przykładamy ręczniczek zmoczony zimną wodą, aby zamknąć rozszerzone pory skóry. Następnie delikatnie osuszamy twarz suchym ręcznikiem.
Oczyszczanie twarzy olejami pozwala nie tylko usunąć makijaż i codzienne zanieczyszczenia, ale również reguluje pracę gruczołów łojowych i łagodzi podrażnienia skóry. Świetnie sprawdza się nie tylko na cerze suchej i wrażliwej, ale również trądzikowej oraz przy problemach z łuszczycą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze