Olej makadamia
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuOlej makadamia pochodzi z Afryki i jest wytwarzany z orzeszków makadamia. Jego cenne właściwości od lat wykorzystywane są w kosmetykach do pielęgnacji ciała i włosów. Może być stosowany również w naturalnej postaci bezpośrednio na skórę. Ze względu na swe pochodzenie posiada orzechowy zapach i żółtą lub brązową barwę. Zawiera nienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A i E oraz z grupy B. Jest ponadto bogaty w naturalne składniki mineralne.
Właściwości oleju makadamia
Ze względu na dużą zawartość kwasów tłuszczowych, podobnie jak inne oleje doskonale nawilża i natłuszcza skórę, zapobiegając nadmiernej utracie wody. Duża koncentracja witamin A i E, czyli witamin młodości chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, a co za tym idzie, przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Stosunkowo łatwo się wchłania, więc nadaje się do wszystkich rodzajów skóry. Nie powoduje nadmiernego przetłuszczania się skóry tłustej i mieszanej, ponieważ naturalnie reguluje wydzielanie sebum. Jednak szczególnie doceni go skóra sucha i dojrzała. Chroni przed niekorzystnym działaniem mrozu i słońca, pozostawiając na skórze delikatną warstwę ochronną. Silnie nawilża i regeneruje włosy suche i zniszczone. Włosy przetłuszczające się i bardzo cienkie mogą go nie polubić. Warto stosować go szczególnie na końcówki włosów, aby chronić je przed łamaniem i szybkim rozdwajaniem się.
Olej makadamia łagodzi również podrażnienia skóry i zaczerwienienia. Doceni to szczególnie cera wrażliwa i skłonna do alergii. Łagodzi także świąd i obkurcza naczynia krwionośne. Podobnie jak olej ze słodkich migdałów pomaga pozbyć się rozstępów i zapobiega ich powstawaniu. Może okazać się pomocny również w walce z cellulitem.
Zastosowanie oleju makadamia
Olej makadamia nie należy do najtańszych, podobnie jak kosmetyki go zawierające. Jest jednym z olejków polecanych do pielęgnacji włosów. Często jednak zakup czystego olejku makadamia staje się znacznie bardziej opłacalny niż odżywki czy maski do włosów go zawierającej. Aplikowany na włosy pomoże silnie je zregenerować i nadać im piękny blask. Warto zostawiać go na włosach na dłużej niż trzydzieści minut dla osiągnięcia lepszego efektu. Świetnie nada się również do sporządzania domowych maseczek zarówno na włosy, jak i skórę. Po myciu włosów można posmarować nim same końcówki, aby chronić je przed mechanicznymi uszkodzeniami w ciągu dnia.
Skoncentrowany i czysty olejek jest znacznie bardziej wydajny i pozbawiony konserwantów, dlatego bezpieczny dla skóry. Olej makadamia świetnie koi i nawilża spaloną słońcem skórę oraz łagodzi pieczenie spierzchniętych kolan, łokci i dłoni zimą. Dzięki swojej konsystencji łatwo rozprowadza się na skórze i bardzo dobrze sprawdza się jako olejek do masażu. Coraz częściej przypisuje mu się właściwości antycellulitowe, zatem warto łączyć go z olejkami eterycznymi, które dodatkowo pobudzają krążenie i stosować do masażu miejsc dotkniętych pomarańczową skórką. Aby masaż był bardziej skuteczny, wykonuj go specjalnym przyrządem z wypustkami lub szczotką.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze