Oleje w kosmetyce
KAROLINA • dawno temuNie tylko współcześnie, ale już od początków swego istnienia kosmetologia poszukiwała substancji, które pozytywnie oddziaływałyby na urodę. I tak już w starożytności dla piękniejszego wyglądu stosowano kąpiele w mleku i miodzie, a także smarowano się oliwą z oliwek. Obecnie mamy do czynienia z różnego rodzaju składnikami kosmetyków, których nazwy i pochodzenie potrafią wzbudzić podziw. Charakterystyczne jest, że obok innowacyjnych metod poprawiania urody wciąż dużym uznaniem wśród specjalistów i popularnością pośród użytkowniczek cieszą się znane już od pokoleń substancje. Zanim jednakże sięgniemy po którekolwiek z nich albo postanowimy samodzielnie zrobić jakiś produkt kosmetyczny, jak na przykład maseczkę do włosów albo balsam do ust, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat działania poszczególnych składników. Dużą grupę stanowią oleje stosowane w kosmetyce. Nie trać okazji i zobacz, co kryje się pod tą nazwą i w jaki sposób, korzystając z danych substancji, możesz wyglądać jeszcze atrakcyjniej.
Oleje mineralne w kosmetyce
Mówiąc o olejach kosmetycznych, należy podzielić tę dużą i znacznie zróżnicowaną grupę substancji. Po pierwsze mamy do czynienia z olejami mineralnymi. Obok nich wskazać trzeba liczne oleje roślinne, do których zalicza się między innymi tłuszcz kokosowy albo olej migdałowy. Zanim jednakże dowiemy się, jakie są ich właściwości, warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się czegoś więcej na temat pierwszej z wyróżnionych grup. Najbardziej charakterystyczną informacją dotyczącą oleju parafinowego jest jego niezbyt korzystne oddziaływanie. I chociaż występuje on w zdecydowanej większości kremów do twarzy albo balsamów do ciała, to jednak wskazywany jest częstokroć jako substancja, której powinniśmy unikać. Dlaczego tak się dzieje? Otóż oleje mineralne w kosmetyce to nic innego, jak pochodne otrzymywane w procesie oczyszczania ropy naftowej. I chociaż pozornie działają na naszą skórę korzystnie, czyniąc ją miękką, to jednak jest to tylko działanie pozorne. Olej parafinowy bowiem nałożony na twarz tworzy warstwę uniemożliwiającą chociażby oddychanie skóry. Warto zatem, podejmując się samodzielnego wykonywania domowych kosmetyków albo czytając etykietę w drogerii sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z olejami mineralnymi.
Oleje roślinne w kosmetyce
I tak jak coraz więcej mówi się o szkodliwości olejów mineralnych, tak znacznie częściej doceniane są właściwości olejów roślinnych. Chyba każda z nas spotkała się z kosmetykami, w których obecny był tłuszcz kokosowy, olej migdałowy albo olej ryżowy. Dlaczego są one lepsze od mineralnych odpowiedników? Przede wszystkim znacznie lepiej radzi sobie z nimi nasza skóra, ponieważ są one przez nią łatwo przyswajane. Stosowanie olejów jest również łatwym sposobem na dostarczenie wielu witamin, które rozpuszczalne są w tłuszczach. Każdy z nich posiada ponadto znamienne właściwości. I tak olej migdałowy jest bardzo delikatny i łagodny, zatem świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej. Olej z awokado zrelaksuje twoją cerę i uodporni ją na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, natomiast tłuszcz kokosowy da poczucie złagodzenia powstałych podrażnień.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze