Olejek jojoba
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuWielu producentów kosmetyków zachwala swoje produkty, oświadczając, że zawierają one substancje o cudownych właściwościach, które nawilżają i odżywiają naszą skórę i włosy. Jednym z takich specyfików jest olej jojoba. Olejek jojoba jest właściwie woskiem. Jego największą zaletą, którą docenili producenci znanych kosmetyków jest fakt, że nie posiada terminu ważności. Ma złoto-żółty kolor i postać płynną. Tężeje w temperaturze poniżej 8°C. Wytwarzany jest z nasion krzewu o nazwie Simmondsia chinensis występującego na obszarze Meksyku. Dzięki zawartości palmitynianu cetylu i witaminy F znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.
Właściwości olejku jojoba
Jak wszystkie oleje stosowane do pielęgnacji skóry, również olejek jojoba natłuszcza suchą i szorstką skórę ciała i twarzy. Natłuszczające i głęboko nawilżające właściwości oleju doceni także cera dojrzała, której nadmierne wysuszenie prowadzi do szybszego powstawania zmarszczek. Olej jojoba warto stosować szczególnie zimą, zwłaszcza na takie partie ciała jak kolana czy łokcie, które narażone są na częste pocieranie o szorstkie, wełniane swetry oraz nadmierne rogowacenie. Raz lub dwa razy w tygodniu warto przeprowadzić kurację olejkiem jojoba na skórze całego ciała, stosując go jako olejek do masażu. Dodatkowe rozgrzewanie olejku dłońmi sprawi, że lepiej się wchłonie i zadziała intensywniej.
Wspomnieliśmy już o tym, że olej jojoba doskonale natłuszcza skórę suchą. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że ten niezastąpiony specyfik ma właściwości nie tylko nawilżające, ale również regulujące wydzielanie sebum. W przypadku suchej i odwodnionej skóry działa jak naturalny łój, a w przypadku tłustej i mieszanej cery normalizuje pracę gruczołów łojowych i hamuje nadmierne wydzielanie tłuszczu. Olej jojoba ma jeszcze jedną niezwykłą właściwość. Stanowi bowiem naturalny filtr przeciwsłoneczny, choć o bardzo niskim faktorze. Sprawdza się również w łagodzeniu niektórych dolegliwości skórnych, np. trądziku, łupieżu, łuszczycy czy egzemy.
Zastosowanie olejku jojoba
Choć jego cena może odstraszać, warto stosować go w naturalnej postaci do domowych kuracji nawilżających i odżywczych. Co więcej, olej jojoba znalazł swoje zastosowanie również w kuchni. Najczęściej znajdziemy go w mleczkach i kremach do twarzy i ciała, nierzadko w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. Dzięki swojej konsystencji dobrze nadaje się do produkcji kosmetyków do demakijażu, szczególnie wodoodpornego. Może być stosowany także do produkcji perfum, zwiększając ich trwałość. W celach pielęgnacyjnych mieszaj je z innymi olejkami, również eterycznymi, np. olejkiem lawendowym, różanym, migdałowym, rycynowym itp. Świetnie nadaje się bowiem do tworzenia mieszanek oczyszczających.
Olejek jojoba najłatwiej jest dostać w sklepach zielarskich oraz internetowych. W sieci z pewnością znajdziesz wiele przepisów na wykorzystanie olejku jojoba do wytwarzania własnych, domowych kosmetyków.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze