Pilates w ciąży
KAROLINA • dawno temuCiąża to taki czas w życiu kobiety, w którym musi prowadzić zdrowy tryb życia i dbać o siebie w szczególny sposób. Jednym z elementów składających się na zdrowy tryb życia są ćwiczenia fizyczne. Niestety niektóre sporty z uwagi na dobro dziecka nie są wskazane. Alternatywnym rozwiązaniem dla aktywności takich jak jazda na rowerze jest pilates dla ciężarnych.
Co to jest pilates?
Pilates jest bardzo bezpieczną metodą ćwiczeń opracowaną przez Josepha Pilatesa na początku XX wieku. Ze względu na niskie niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała w trakcie wykonywania ćwiczeń pilates są one szczególnie polecane kobietom w ciąży. Ważne, że omawiana forma aktywności fizycznej jest bezstresowa i nie forsuje nadmiernie organizmu, a wpływa na dobre samopoczucie i radość życia. Oprócz tego metoda ta daje wyraźne efekty w wyglądzie ciała i jego świadomości, budując poczucie równowagi. Dzieje się to poprzez sukcesywne rozciąganie i uelastycznianie poszczególnych partii mięśni. Metoda pilates czerpie bowiem z baletu, ćwiczeń izometrycznych oraz technik jogi, powodując uelastycznienie ciała i obniżenie poziomu stresu. Istotną omawianej formy aktywności fizycznej jest powolne i precyzyjne wykonywanie wskazanych ruchów. Takie postępowanie nie nadweręża ciała, a powoduje, że sukcesywnie kształcą się poszczególne partie mięśni, często przez nas nie używane.
Ćwiczenia pilates dla kobiet w ciąży
Pilates jest idealną formą gimnastyki dla ciężarnych z kilku powodów. Po pierwsze powoduje, że ciało staje się elastyczniejsze, co odbywa się bez obciążania kręgosłupa. Oprócz tego znany jest zbawienny wpływ ćwiczeń pilates na brzuch. Rozciągnięcie i uaktywnienie mięśni tej partii ciała jest bardzo przydatne nie tylko przy porodzie, ale i przy powrocie do zgrabnej sylwetki po urodzeniu dziecka.
Ćwiczenie 1
Pierwsze ćwiczenie należy rozpocząć od położenia się na plecach na macie do pilatesu. Nogi powinny być rozszerzone na szerokość bioder. Na kilka sekund należy podnieść biodra z podłogi i utrzymań je w powietrzu. Ćwiczenie to należy powtórzyć kilkukrotnie.
Ćwiczenie 2
Ćwiczenie to także wykonywane jest w pozycji leżącej na macie. Powolnymi ruchami, wyprostowaną nogą należy rysować w powietrzu niewielkie okręgi. Po kilkukrotnym wykonaniu ćwiczenia, czynność trzeba wykonanć drugą nogą.
Ćwiczenie 3
Należy położyć się na boku tak, aby jedna ręka była przedłużeniem ciała, a druga dla równowagi powinna być wysunięta z przodu. Na kilka sekund obie proste i złączone nogi należy podnieść do góry. Po powtórzeniu ćwiczenia, trzeba wykonać je ponownie, zmieniając bok.
Ważne jest, aby przed przystąpieniem do ćwiczeń skonsultować możliwość ich wykonywania z lekarzem prowadzącym ciążę. Poza tym gimnastykę dobrze jest rozpocząć pod okiem profesjonalnego instruktora i stopniowo zwiększać liczbę wykonywanych ćwiczeń.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze