Ćwicz pilates w ciąży!
BEATKA • dawno temuĆwiczenia w ciąży to świetny pomysł na utrzymanie dobrego samopoczucia, na kontrolowanie wagi oraz na poprawę kondycji. Ćwiczenia pozwalają przygotować się do porodu oraz umożliwiają szybszy powrót do formy po porodzie. Ciało w ciąży zmienia się. Zapewne większości kobiet nieobce są rozstępy w ciąży i dodatkowe kilogramy po niej. Żeby zapobiegać wszystkim negatywnym zmianom pojawiającym się na skutek ciąży, warto zadbać o siebie. Sport w ciąży jest wskazany pod warunkiem, że lekarz nie zaleci inaczej. Jeżeli istnieje najmniejsze ryzyko, warto wstrzymać się z ćwiczeniami. Kobiety w ciąży powinny zasięgnąć rady lekarza i podejść do sprawy indywidualnie.
Aktywność fizyczna w ciąży
Ćwiczenia pilates mogą być wykonywane przez kobiety w ciąży, gdyż mają kilka poziomów zaawansowania. Każda kobieta może dobrać ćwiczenia jej odpowiadające. Ważne jest, by wszystkie pozycje wykonywać dokładnie. Aktywność fizyczna w ciąży pozwala wzmocnić mięśnie kręgosłupa. Dzięki temu ustępują bóle krzyża. Dzięki ćwiczeniom kobiety rzadziej skarżą się na bóle głowy oraz skurcze mięśni, które są wynikiem trzymania nieodpowiedniej postawy. Właściwe napięcie mięśni umożliwia trzymanie odpowiedniej postawy ciała.
Kobiety, które boją się podejmować jakiekolwiek ćwiczenia wzmacniające ze względu na dziecko, nie powinny się martwić. Ćwiczenia w ciąży są ułożone tak, by nie zagrażać bezpieczeństwu dziecka. Ćwiczenia pilates polegają na koncentracji uwagi na własnym ciele. Dlatego też nie wywołują zmęczenia psychicznego. Pilates przypomina momentami jogę w ciąży. Skutki ćwiczeń to zmniejszenie stresu, pełna relaksacja, wyciszenie. Ćwiczenia pilates koncentrują się na zwiększaniu elastyczności mięśni, a nie na powiększaniu masy. Dlatego ćwiczenia należy wykonywać powoli. Ćwiczenia pilates działają jak ćwiczenia mięśni Kegla, gdyż wzmacniają mięśnie dna miednicy.
Ćwiczenia nie są wskazane, gdy kobieta odczuwa skurcze macicy częściej niż 6 skurczów na godzinę. Niepokojący jest zanik ruchów dziecka oraz wydzielanie krwistej mazi z pochwy. Niebezpieczne jest intensywne wypływanie płynów, gdyż może być objawem pęknięcia błon płodowych. Do lekarza należy bezwzględnie się udać, również gdy pojawiają się bóle brzucha, nagminne i trudne do zniesienia bóle głowy, zaburzenia wzroku, bóle w klatce piersiowej, gwałtowna opuchlizna kostek, twarzy i dłoni, zaczerwienienie na łydce.
Pozycje do ćwiczeń
Najwygodniejszą pozycją dla kobiety w ciąży jest klęk podparty. W tej pozycji kręgosłup jest odciążony i rozluźniony. Ze względu na duży brzuszek, ruchy należy wykonywać powoli i płynnie. Przed siebie należy wyciągnąć prawą rękę i jednocześnie unieść lewą nogę do tyłu. W tej pozycji należy wytrzymać kilka sekund i powoli zmienić rękę i nogę.
Druga wygodna pozycja do ćwiczeń to leżenie tyłem. Z tej pozycji podnosimy miednicę do góry. Jednocześnie wykonujemy głębokie wdechy. Głębokie oddechy pomagają rozluźnić kręgosłup. W ten sposób wzmacniane są mięśnie Kegla, a także w niewielkim stopniu mięśnie brzucha. W trakcie ćwiczeń należy pamiętać o relaksie. Warto więc ćwiczyć w ciszy i skupieniu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze