Ćwiczenia w ciąży na basenie
ISABELLE • dawno temuW ciąży wiele kobiet przybiera sporo kilogramów. Zresztą, nie trzeb znacznie tyć, żeby czuć się większą i okrąglejszą. Gdy przychodzą gorsze dni i słabszy humor, nie można nawet spokojnie spojrzeć w lustro, bo widzimy tam jakąś grubaskę. Co zrobić, żeby poczuć się lżejszą, a przy okazji zapewnić spokój i relaks sobie i maluszkowi? Odpowiedź brzmi: pływanie na basenie.
Co daje pływanie?
Pływanie w basenie jest bardzo korzystne dla kobiety w ciąży. Podczas zajęć w basenie ćwiczysz mięśnie, nawet o tym nie wiedząc, bo nawet przy leżeniu w wodzie, musisz kontrolować swój oddech i utrzymywać równowagę. Pływanie zwiększa poziomu wydolności fizycznej organizmu, poprawia pracę całego układu krążeniowo-oddechowego, poprawia przemianę materii. Wzmacnia mięśnie, stawy. Sprawia, że sylwetka przyszłej mamy staje się sprężysta, ruchy płynne. Dodatkowo odpręża, relaksuje, poprawia humor. Ruch sam w sobie wyzwala w naszych organizmach zwiększone wytwarzanie endorfin, czyli hormonu szczęścia. Pływanie to także doskonały lek na bóle kręgosłupa i obrzęki nóg.
Regularne pływanie (najlepiej 3 razy w tygodniu) przynosi wiele korzyści kobiecie ciężarnej. Jak długo powinien trwać taki trening? Im dłużej, tym lepiej. Granicą jest moment, gdy pojawia się dyskomfort lub zmęczenie organizmu. U kobiet uprawiających pływanie poród przebiega łagodniej, gdyż szyjka macicy osiąga lepsze rozwarcie, a skurcze są mniej bolesne. Ponadto, wysportowana mama szybciej wróci do formy po narodzinach dziecka i obarczona jest niższym ryzykiem wystąpienia depresji poporodowej. W wyniku regularnej aktywności fizycznej gruczoły piersiowe są lepiej ukrwione, co ma pozytywny wpływ na długość okresu laktacji. Czy to możliwe, że mamy same korzyści? Możliwe!
Basenowe ćwiczenia
W pierwszych miesiącach ciąży najlepiej sprawdza się pływanie żabką, później najwygodniej jest na plecach. Wystarczy też po prostu poleżeć w wodzie. Na basenie możesz bezpiecznie poćwiczyć kontrolę oddechu i utrzymywanie równowagi. Z pływania niezwykle zadowolone jest maleństwo. Już 10-tygodniowy płód orientuje się, co się dzieje z mamą. I denerwuje się, gdy np. biegniesz do autobusu, a uspokaja, gdy zanurzasz się w wodzie.
W przypadku kobiet, które nie lubią lub nie potrafią pływać organizowane są zajęcia gimnastyki w wodzie. Taka forma aktywności fizycznej nie tylko wpływa na poprawę kondycji, ale także działa kojąco na przyszłą mamę. Coraz popularniejszy staje się tzw. aqua aerobik. Dlaczego warto skorzystać z tego rodzaju zajęć sportowych? Po pierwsze, w większej grupie kobiet aktywna mama poczuje się raźniej. Po drugie wykorzystywane w aqua aerobiku ćwiczenia przygotowane są specjalnie dla kobiet ciężarnych – łączą elementy pilatesu i gimnastyki, a ich intensywność dopasowana jest do poszczególnych trymestrów ciąży. Zajęcia organizowane są w wodzie płytkiej lub głębokiej, w zależności od preferencji uczestniczek. W pierwszym przypadku stopy kobiety mają kontakt z podłożem, co daje jej poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli gimnastyka ma miejsce w wodzie głębokiej przyszła mama zostanie wyposażona w piankowe akcesoria, które pomogą jej utrzymać równowagę. Pamiętaj, że w każdym trymestrze ciąży możesz samodzielnie gimnastykować się, spacerować lub grać w piłkę w wodzie. Trzymając się specjalnej deski lub brzegu basenu z łatwością wykonasz „rowerek". Warto jednak na basen zabrać towarzysza – w ten sposób poczujesz się bezpieczna i pewna siebie.
Pamiętaj jednak o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, jeżeli nie ćwiczyłaś przed ciążą, pływanie zaczynaj pomału, spokojnie. Jeżeli brakuje ci tchu, rób przerwy, aby wyrównać oddech. Po drugie, pij dużo wody, podczas pływania organizm ciężarnej łatwo może się przegrzać lub odwodnić. Po trzecie, zawsze wszelkie decyzje i obawy konsultuj z lekarzem prowadzącym. Może się tak zdarzyć, że w twoim przypadku pływanie nie jest zbytnio wskazane. Jednak, jeśli wszystko jest w porządku, warto pomyśleć o basenie jako przyjacielu ciężarnej!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze