Anglosaskie Boże Narodzenie: fakty i ciekawostki, cz. 1
EWA • dawno temuZbliżają się święta Bożego Narodzenia – najbardziej rodzinne ze świąt. Czy wiecie, jak duży wpływ na sposób obchodzenia przez nas świąt mieli Brytyjczycy i Amerykanie? Zapraszamy do lektury!
Trochę historii
- Brytyjska ustawa Holy Days and Fasting Days Act z 1551 roku, wciąż obowiązująca, stanowi, że każdy obywatel musi uczestniczyć w nabożeństwie w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia i aby dotrzeć do kościoła nie wolno mu używać żadnych pojazdów.
- W 1647 roku angielski parlament uchwalił prawo, które uznawało Boże Narodzenie za nielegalne. Imprezy w czasie świąt zostały zakazane przez Olivera Cromwella, radykalnego purytanina, który uznał biesiadowanie i ucztowanie za niemoralne. Zakaz został zniesiony dopiero, gdy Purytanie stracili władzę.
- Podczas II wojny światowej Amerykanie musieli wcześniej wysyłać prezenty dla swoich żołnierzy w Europie, aby dotarły na czas. Handlarze szybko zaczęli przypominać społeczeństwu o wczesnych zakupach i przesyłkach, i tak narodził się przedłużony sezon zakupów świątecznych.
- Boże Narodzenie nie jest powszechnie obchodzone w Szkocji. Niektórzy historycy uważają, że okres ten jest bagatelizowany w Szkocji ze względu na wpływ Kościoła prezbiteriańskiego, który uznał Boże Narodzenie za wydarzenie katolickie.
- W USA Alabama była pierwszym stanem, który uznał Boże Narodzenie za oficjalne święto. Tradycja ta rozpoczęła się w 1836 roku.
- Pierwszego dnia świąt w Wielkiej Brytanii królowa wygłasza przemówienie. Tradycję tę rozpoczął król Jerzy V w 1932 roku. Świąteczne przemówienie królowej Elżbiety II do narodu było transmitowane w telewizji po raz pierwszy 25 grudnia 1957 roku.
Święty Mikołaj
Prawdziwy Święty Mikołaj mieszkał w Turcji, gdzie był biskupem miasta Miry na początku IV wieku. To Holendrzy jako pierwsi uczynili go dawcą bożonarodzeniowych prezentów. Holenderscy osadnicy „sprowadzili” go do Ameryki, gdzie w końcu stał się znany jako Santa Claus. Dzięki sprawnej promocji komercyjny staruszek z brodą zastąpił tradycyjny wizerunek Świętego Mikołaja biskupa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze