Zasady gry w domino
PATRYCJA • dawno temuDomino to stara i niedoceniana gra dla dzieci i dla dorosłych. W Europie pojawiała się pod koniec XIII wieku za sprawą weneckiego podróżnika – Marco Polo, który przywiózł ją z Chin. Domino doczekało się kilku wersji, które zostały szerzej opisane poniżej.
Nie wiesz, co dać w prezencie urodzinowym małemudziecku? Podaruj domino dla dzieci lub inną grę logiczną. Tego typu zabawki zachęcają do strategicznego myślenia. Zasady gry domino są bardzo proste, a jednocześnie rozwijające. To przyjemna gra matematyczna, która przypadnie do gustu nawet tym szkrabom, które tabliczkę mnożenia omijają szerokim łukiem.
Jak grać w domino?
W grze używa się plastikowych płytek, złożonych z dwóch kwadratowych pól z oczkami, identycznymi jak w kostce do gry. Klasyczne domino składa się z 28 płytek, nazywanych w żargonie kamieniami. Płytki zawierają kombinacje cyfr od 0 do 6. Kamień o zerowej liczbie oczek nazywany jest „mydłem”, a kamień o takiej samej liczbie oczek na obu polach to, tzw. „dublet”.
W grze może wziąć udział od dwóch do czterech osób (a nawet więcej, jeśli macie kilka kompletów domino). Kamienie należy odwrócić oczkami do dołu i wymieszać. Następnie gracze losują po jednym kamieniu. Ten, kto wylosuje kamień o największej liczbie oczek, rozpoczyna grę. Kamienie zwracane są do puli, mieszane i każdy z graczy wyciąga ustaloną liczbę kamieni (2 graczy – po 8 kamieni, 3 graczy – po 7 kamieni, 4 graczy – po 5 kamieni). Nie wylosowane kamienie to, tzw. „talon”. Rozpoczynający grę wykłada dowolny kamień, a pozostali dokładają kolejno kamienie, według ustalonych reguł. Nie masz pomysłu na zabawy z dzieckiem w domu? Przygotujcie zdrowe przekąski i podjadając, układajcie domino.
Zasady gry domino
Zazwyczaj kamienie dokładane są tak, aby liczba oczek stykających się kamieni była identyczna. Kamienie można dokładać tylko na końcach wężyka, nigdy po środku. Jeśli gracz nie posiada pasującego kamienia, ciągnie nowy kamień z talonu. Gdy szczęście nie dopisało i nadal nie posiada odpowiedniego kamienia, mija go kolejka i dokładanie kamieni przypada w udziale kolejnemu graczowi. Niektórzy stosują zasadę, że losuje się kamienie tak długo, aż trafi się na odpowiedni lub wyczerpie się talon. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kamieni. Jeśli planujecie kilka partii, warto zapisywać punkty. Gracz, który wygrał, zdobywa tyle punktów, ile wynosi suma oczek na kamieniach nie wyłożonych przez innych graczy.
Zasady gry w domino mogą się różnić, w zależności od regionu, a nawet rodziny. Niektórzy grają wyłącznie w dwie osoby. Inni z kolei traktują dublety jako kamienie uprzywilejowane, które można dodać zawsze, niezależnie od liczby oczek na wyłożonych już kamieniach.
Zamiast grać, z płytek domina można układać ciekawe konstrukcje, niczym z klocków. Mosty, domki, drogi – ogranicza was jedynie wyobraźnia. Dzieci uwielbiają przyglądać się, jak ułożone w falowaną linię płytki przewracają się na siebie. Ułóżcie ciekawy kształt z kamieni domina tak, aby płytki stały na jednej z cieńszych ścianek. Ustawiajcie kamienie w odległości nie większej niż 1 cm, a po zakończeniu pchnijcie ostatnią płytkę i podziwiajcie, jak konstrukcja przewraca się, niczym domek z kart.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze