Skurcze łydek w ciąży
URSZULA ROGALSKA • dawno temuKobieta ciężarna może doświadczać różnych dolegliwości, które wcale nie muszą od razu niepokoić. Do najczęstszej zaliczyć można skurcze łydek. Dzieje się tak często, gdy płód naciska na nerwy miednicy lub gdy zwyczajnie kobiecy organizm domaga się dostarczenia mu odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych. Warto wiedzieć, jak sobie poradzić, gdy już się pojawią.
Przyczyny powstawania skurczów łydek w ciąży
Drugi trymestr ciąży często charakteryzuje się odczuwaniem przez kobiety zmęczenia, „obciążenia” stóp, nóg, a nierzadko dochodzi do skurczów łydek, najczęściej podczas snu. Może się tak dziać dlatego, że z jakiegoś powodu nie dochodzi do odpowiedniego ukrwienia nóg, a więc do dotlenienia, co powoduje wytwarzanie kwasu mlekowego w mięśniach, prowadząc do skurczy. Nierzadko przyczyną ich pojawienia się jest głównie przemęczenie nóg (zarówno staniem, chodzeniem, a nawet niewłaściwym i długim siedzeniem). W tej sytuacji konieczne jest dbanie o wypoczynek nóg, poprzez częste kładzenie ich nieco wyżej na miękkich poduszkach. Dodatkowo zaleca się różną aktywność nóg poprzez spacerowanie, pływanie itp. Dobrze jest, gdy kobieta w ciąży znajdzie dla siebie wygodną pozycję do spania, odpoczywania. Często nacisk płodu na nerwy miednicy również powoduje skurcze łydek, dlatego też tak ważne jest, by przyszła mama umiejętnie zmieniała pozycję odpoczynku. Dodatkowo wszelkie gwałtowne ruchy mogą negatywnie wpłynąć na odczuwanie skurczy. Ponadto, co ważne, nadmiar fosforu lub niedobór wapnia mogą również przyczynić się do pojawienia się niemiłych skurczy łydek. Konieczne jest zatem podczas codziennej diety zwiększenie spożywania produktów z magnezem, czyli np. pestki dyni, kakao, otręby pszenne. Oczywiście dodatkowo warto zmniejszyć spożywanie fosforu, tj. np. serki topione, tuńczyk, cielęcina, wołowina, wieprzowina itp. Jeżeli jednak skurcze będą pojawiać się często, należy wybrać się do lekarza w celu dokładniejszej diagnozy.
Sposoby na skurcze łydek
Nieprzyjemne skurcze, często nocne, powodują, że kobieta w minucie odczuwa ogromny, bardzo gwałtowny ból. W chwili wystąpienia wymaga on zachowania spokoju i rozluźniania miejsca, w którym nastąpił skurcz. Masowanie, ale także szybkie napięcie nogi, unosząc palce do góry silnie naciągnięte, nierzadko wpływają na szybkie ustąpienie skurczu łydki. Ważne jest jednak zapobieganie pojawieniu się skurczów poprzez właściwie zbilansowaną dietę, odpowiednie kładzenie nóg na odpoczynek, ćwiczenie mięśni nóg poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia dla kobiet w ciąży, np. zajęcia jogi itp. Odpowiednie kąpiele, pielęgnacja, potraktowanie nóg raz zimną, raz ciepłą wodą znakomicie wpłyną na ukrwienie nóg. Ponadto warto sobie w tak odmiennym stanie pozwolić na masaże stóp, relaksacyjne kąpiele dla nóg. Dołączenie do takiego stanu odprężenia szklanki soku pomidorowego lub wypijanie zwiększonej ilości wody mineralnej niegazowanej wpłynie zbawiennie na nastrój i zdrowie. Istotne jest jednak analizowanie na co dzień swojego stanu zdrowia, obserwowanie zmian zachodzących w organizmie, by w odpowiedni sposób zainterweniować u swojego lekarza prowadzącego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze