Ból piersi w ciąży
BEATKA • dawno temuKobieta w ciąży odczuwa różne dolegliwości ciążowe. Jednymi z nich są zmiany w piersiach. Niektóre kobiety prawie ich nie zauważają, a inne bardzo się z nimi męczą. Niekiedy bóle piersi są tak mocne, że kobieta nie może nawet zasnąć. Jak długo będzie utrzymywał się ból piersi, jak sobie z nim poradzić i czym jest on wywołany?
Zmiany w piersiach
Pierwsze objawy ciąży to nie tylko poranne mdłości i brak okresu. Niektóre panie zauważają, że ich piersi stają się obrzmiałe i bolesne, a skóra na nich jest bardziej napięta. Zmieniają się też brodawki – są one coraz bardziej tkliwe, otoczki ciemnieją i powiększają się. Niekiedy na otoczkach brodawek pojawiają się grudki. Są to uwypuklone gruczoły łojowe. Przez skórę piersi prześwituje siateczka żył.
Skąd w piersiach te wszystkie zmiany? Organizm kobiety przygotowuje się do karmienia piersią i produkcji mleka matki. Na powyższe zmiany mają wpływ hormony, tj. estrogen i progesteron. Piersi podczas ciąży powiększają się nawet o kilka rozmiarów. Ból piersi powinien jednak minąć już po czwartym miesiącu. Jeżeli kobieta ma już za sobą kilka ciąż, jej piersi mogą zmieniać się dopiero bliżej porodu, tuż przed rozpoczęciem laktacji.
Około piątego miesiąca ciąży z brodawki może sączyć się siara. Jej ilości są jednak niewielkie. Siara jest bezbarwnym płynem i jest to nic innego, jak pierwsze mleko. Oczywiście, nie u wszystkich kobiet siara wydziela się tak wcześnie. Zazwyczaj pojawia się ona dopiero po porodzie. Brak siary w ciąży nie powinien być powodem do zmartwień. Niekiedy siara podczas ciąży wycieka podczas współżycia z partnerem, jest to spowodowane pieszczotami piersi.
Pielęgnacja piersi podczas ciąży
Bolesność piersi znika dość szybko, inne zmiany w piersiach ustępują dopiero po porodzie, gdy kobieta zaczyna karmić dziecko piersią. Jak radzić sobie z nadwrażliwością piersi? Należy zainwestować w odpowiedni biustonosz, który będzie je podtrzymywał. Nie próbuj na siłę wciskać biustu w zbyt małe biustonosze. Jeżeli nie wiesz, jaki rozmiar biustonosza będzie odpowiedni, umów się na konsultacje do brafitterki. Materiał, z którego powinien być wykonany stanik, to bawełna lub lycra.
Jeżeli pragniesz stosować jakiekolwiek preparaty do pielęgnacji biustu, to powinny posiadać one informację, że są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Preparaty takie chronią skórę przed wiotczeniem i zmniejszają wrażliwość piersi. Zmniejszają też ryzyko pojawienia się rozstępów. Sutków lepiej nie myj mydłem, gdyż może to doprowadzić do wysuszenia i pękania skóry. W trakcie ciąży najlepiej przemywać piersi ciepłą wodą.
W czasie ciąży pojawiają się rozstępy na piersiach. Jest to spowodowane gwałtownym powiększaniem się biustu. Żeby uniknąć rozstępów w ciąży, należy zadbać o pielęgnację biustu. Rozstępom lepiej zapobiegać, niż z nimi walczyć. Jeżeli już się pojawią, to warto wytoczyć im wojnę póty, póki są jeszcze czerwone i zaognione. Białych rozstępów nie da się usunąć domowymi sposobami. Piersi mogą też stać się nieco obwisłe. Warto więc ćwiczyć mięśnie klatki piersiowej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze