Robaki u dzieci – objawy
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuWydaje ci się, że twoje dziecko nie może zarazić się pasożytami, bo w domu utrzymujesz czystość? A jednak wszystko wskazuje na to, że twój maluch ma robaki. Gdzie je złapał? Jak rozpoznać, czy organizm jest zakażony, czy męczy go inna dolegliwość? Sprawdź, jakie są objawy występowania robaków u dzieci.
Ból brzucha
Problem z bólem brzucha jest taki, że może on być spowodowany różnymi czynnikami, np. zatruciem pokarmowym, wzdęciami, zapaleniem wyrostka robaczkowego albo zwykłym przejedzeniem. Dlatego bądź czujna i obserwuj, co dziecko je, jak się zachowuje i nie bagatelizuj skarżenia się na ból lub częstego dotykania brzuszka.
Brak apetytu
Także brak apetytu może mieć źródło w innych schorzeniach, ale jest zawsze sygnałem, że w organizmie dziecka pojawiły się jakieś zaburzenia. Spróbuj zmienić menu i wprowadź więcej lżejszych potraw. Jeśli problem nie zniknie, być może winne są właśnie pasożyty.
Katar, kaszel i podwyższona temperatura
Te dolegliwości również mogą świadczyć o pasożytach, ale najczęściej są mylone z przeziębieniem lub lekkim zapaleniem i traktowane są jako infekcja bakteryjna. Leczenie ukierunkowane jest więc nie na wytępienie pasożytów, ale bakterii, a więc nieskuteczne i nasilające tylko objawy zakażenia.
Wysypka
Niekiedy na skórze dziecka występuje wysypka, a malucha męczy kaszel i katar, które bardzo przypominają alergię lub atopowe zapalenie skóry.
Zmiany w kale
Jeżeli kupka twojego dziecka zmienia kolor i zapach na bardzo intensywny, być może doszło do zakażenia lamblią.
Objawy obecności glisty ludzkiej
Zakażenie glistą jest bardzo poważne w skutkach, dlatego szybkie rozpoznanie jest kluczowym etapem leczenia. Najpowszechniejsze symptomy obecności glisty w organizmie dziecka to kaszel, duża ilość wykrztuszanej wydzieliny, ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka, brak apetytu, osłabienie, rozdrażnienie.
Objawy owsicy
Owsiki bardzo szybko dają znać o swojej obecności poprzez swędzenie pupy. Maluch wierci się i drapie nieustannie, nie może spać, czasem także jeść i niekiedy zgrzyta w nocy zębami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze