Pasożyty u dzieci
PATRYCJA • dawno temuPasożyty to choroba brudnych rąk. Dlatego o zakażenie pasożytami nietrudno, szczególnie u małych dzieci, które mają zwyczaj wkładania do buzi wszystkiego, co napotkają na swojej drodze. O tym, jak objawiają się choroby pasożytnicze u dziecioraz jak wygląda leczenie pasożytów przeczytacie w artykule poniżej.
Drogi zakażenia pasożytami są różne. Najczęściej jajeczka pasożytów przedostają się do organizmu przez jamę ustną. Znajdujące się na brudnych dłoniach jajeczka, trafiają do ust wraz ze spożywanym posiłkiem. Pasożytami zarazić się można również wdychając jajeczka wraz z kurzem (np. owsikami) lub kąpiąc w rzece (pasożyty dostają się do organizmu przez śluzówkę nosa lub wraz z połkniętą wodą). Jajeczka i larwy pasożytów mogą znajdować się na brudnej pościeli, odzieży i dywanach, a także w surowym i niedogotowanym mięsie (tasiemiec).
U dzieci dominują pasożyty jelitowe, do których zaliczamy m.in. owsiki, tasiemce, lamblie, glisty ludzkie.
Objawy pasożytów u dzieci
Owsiki przebywają w końcowym odcinku przewodu pokarmowego, przysysając się do ścianek jelita. Te kilkucentymetrowe pasożyty nocą wędrują w kierunku odbytu, gdzie składają jajeczka. Powodują uciążliwy świąd, który potęguje wydzielana przez nie substancja. Owsica u dzieci, choroba wywoływana przez owsiki, objawia się zaczerwienieniem i uporczywym świądem okolicy odbytu, co utrudnia zasypianie. Chore dzieci są nadpobudliwe, rozdrażnione, osłabione. Owsicy towarzyszy ból głowy i brzucha, brak apetytu, nudności, niekiedy anemia. U dziewczynek owsiki mogą przyczynić się do powstania stanu zapalnego sromu i pochwy.
Tasiemce żerują w jelitach. O ich obecności świadczą nudności, bóle brzucha, spadek masy ciała oraz obecność białych prostokącików w kale (są to człony tasiemca z jajeczkami).
Lamblioza, choroba pasożytnicza wywoływana przez lamblie, objawia się: tępym bólem brzucha po jedzeniu, biegunkami, wzdęciami, cuchnącymi stolcami, stanem podgorączkowym, bezsennością i brakiem apetytu. Lamblie żerują w jelicie cienki, przewodach żółciowych i w przewodzie trzustkowym.
Larwy glisty ludzkiej przebijają się przez jelita do naczyń krwionośnych i krwiobiegiem trafiają do płuc i innych narządów wewnętrznych. W efekcie pojawia się zapalenie oskrzeli i płuc. Glistnica, choroba wywołana przez glistę ludzką, powoduje: kaszel (w plwocinach mogą znajdować się larwy glist) nudności, wymioty, biegunki, bóle brzucha, bezsenność, brak apetytu, a czasem alergie skórne.
Leczenie pasożytów u dzieci
Gdy zauważysz u dziecka niepokojące objawy, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. W celu zdiagnozowania choroby, lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, zbada dziecko i prawdopodobnie zleci szczegółowe badanie kału. W leczeniu chorób pasożytniczych stosuje się preparaty odrobaczające, których w żadnym wypadku nie wolno podawać bez konsultacji z lekarzem, gdyż mogą obciążać wątrobę. Jeśli maluszek ma owsicę, możliwe, że leczeniem zostaną objęci wszyscy domownicy. Niezbędne będzie również dokładne wysprzątanie mieszkania i wypranie pościeli w wysokiej temperaturze. Leczenie pasożytów wspomaga dieta niskowęglowodanowa. Niestety, konieczne będzie odstawienie słodyczy, które są znakomitą pożywką dla pasożytów.
W walce z chorobami pasożytniczymi u dzieci kluczową rolę ogrywa profilaktyka. Do zakażenia pasożytami dochodzi niejednokrotnie z błahego powodu — zjedzenia nieumytego jabłka, spożycia posiłku brudnymi rękami itp. Choć dzieci znają zasady higieny osobistej, nie zawsze się do nich stosują. Twoja w tym głowa, aby przypominać dziecku o myciu rąk przed jedzeniem, po wyjściu z toalety oraz spożywaniu wyłącznie mytych owoców. Pilnuj, aby maluszek nie zasiadał do stołu bezpośrednio po powrocie z piaskownicy czy po beztroskiej zabawie z domowym pupilem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze