Nauka picia z kubka
PATRYCJA • dawno temuPrzychodzi taki czas, kiedy trzeba uzbroić się w złotą cierpliwość i rozpocząć kolejny etap wtajemniczenia dziecka w życie dorosłych – nauczyć dziecko pić z kubka. Jak to zrobić?
Dlaczego odstawienie butelki jest ważne?
Choć picie z butelki ze smoczkiem jest bardzo wygodne, gdyż zaoszczędza mamie czasu na zmienianie zabrudzonych ubranek i wycieranie wszystkiego wokół, to wyposażenie maluszka w umiejętność picia ze zwykłego kubka jest konieczna. Dlaczego? Otóż gdy niemowlak kończy roczek, ma już co najmniej 8 ząbków i kilka w drodze. Zbyt długie picie z butelki źle wpływa na stan pierwszych ząbków. Próchnica butelkowa spowodowana piciem słodkich soczków i herbatek lub co gorsza zasypianie z malca butelką w buzi to nie jedyne zagrożenie. Ciągłe trzymanie smoczka w buzi może zdeformować zgryz. Co więcej, picie ze zwykłego kubka rozwija naukę przełykania i oddychania podczas jedzenia. Poza tym, umiejętność picia ze szklanki dziecka przyda się aktywnym mamom. Częste wychodzenie z maluszkiem i z ciężką torbą pełną dziecięcych akcesoriów, nie należy do najprzyjemniejszych. I to ciągłe pamiętanie, czy aby na pewno wszystko spakowałaś. Czas z tym skończyć.
Kiedy rozpocząć naukę picia z kubka?
Im wcześniej, tym lepiej. Oczywiście bez szaleństw – nie wolno podawać dziecku płynów z kubka lub szklanki, gdy nie potrafi stabilnie siedzieć. Jeśli umiejętność siedzenia maluszek ma dobrze opanowaną, a do tego sprawnie je będąc karmiony łyżeczką, możesz przystąpić do nauki.
1. Posadź dziecko w krzesełku do karmienia. Będziesz mieć pewność, że nie zacznie szarżować i biegać po pokoju. Taka sytuacja mogłaby zakończyć się zadławieniem.
2. Załóż maluszkowi obszerny śliniak. Zanim dziecko opanuje trudną umiejętność picia z kubka, gotowe zachlapać niejedną bluzeczkę.
3. Wybierz lekki i nietłukący się kubeczek. Jeśli nie ma uszek, nie powinien być zbyt duży, aby jego trzymanie nie sprawiało dziecku problemu. Kolorowe nadruki są jak najbardziej wskazane – zachęcą malca do sięgania po kubek. Dobrze, gdyby wybrany kubek został własnością dziecka, będzie czuło się wyróżnione.
4. Napełnij kubeczek niewielką ilością gęstego płynu. Może być to kaszka lub gęsty soczek. Spływają do buzi powoli, dzięki czemu malec ma czas na reakcję. Woda, herbatka czy mleko nie są najlepszym wyborem na początek. Mogą łatwo się ulać, nim malec zdąży otworzyć buzię i „załapać” o co w nauce picia z kubeczka chodzi.
5. Pilnuj, aby dziecko trzymało głowę prosto. O ile przechylanie główki podczas picia z butelki nie stanowiło zagrożenia, to w czasie picia z kubka grozi zakrztuszeniem.
6. Pokaż maluszkowi jak należy korzystać z przedmiotu. Na początku pomóż mu przechylić kubeczek, ale tylko na tyle, aby płyn dotknął warg maluszka. Nigdy nie wlewaj płynu na siłę, ani nie wciskaj kubeczka do buzi pociechy. To nic nie da, a może zrazi dziecko do dalszej nauki, nie mówiąc już o ryzyku zakrztuszenia.
7. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego podczas nauki picia lub jedzenia. Szybka reakcja ze strony opiekuna może okazać się na wagę życia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze