Inteligencja finansowa: tajna broń kobiety
ALICJA BARSZCZ • dawno temuArtykuł sponsorowany
Na koncie ostatnie pięćdziesiąt złotych, a wypłata dopiero jutro? Ciągle trudno Ci odłożyć 100 złotych miesięcznie na poczet przyszłorocznych wakacji? Musisz wybierać: kino raz w tygodniu czy dwa razy basen? Rozterki finansowe mogą dopaść nas na każdym etapie życia, niektórzy mają je we krwi: ciągle doprowadzają swoje finanse do krawędzi. Są jednak sposoby na ich ograniczanie i omijanie. Trzeba tylko być sprytną.
W czym wyraża się ten spryt? Odpowiedzią na to pytanie jest pojęcie inteligencji finansowej. Inteligencja finansowa to szeroka orientacja w świecie finansów, która sprawia, że wiemy, jak zarabiać, pomnażać, gospodarować i zabezpieczać swoje pieniądze, ale również, a może przede wszystkim, świadomość swoich przyzwyczajeń finansowych – jak panować nad nimi i zmieniać je, by nam służyły.
Niejedna z nas ma negatywne przekonania odnośnie pieniędzy, a jednocześnie pieniądze to coś, co po prostu chcemy mieć. Że szczęścia nie dają? To już wiemy, ale kupują spokój, bezpieczeństwo i możliwości rozwoju. Jednak napięcie w tym obszarze podszyte strachem, że ciągle nam na coś brakuje, że kiedyś mogę stracić źródło przychodu, sprawia, że funkcjonowanie w tej sferze życia staje się źródłem bezustannych stresów. Dlatego warto postawić na siebie i wziąć się za rozwój swojej inteligencji finansowej.
Od czego zacząć?
Jest dobra wiadomość: nigdy nie jest za późno, by zdobyć kompetencje i wiedzę w tym zakresie, bo inteligencja finansowa to coś, na co nigdy nie jest za późno. I wcale nie trzeba posiąść wiedzy uniwersyteckiej. Warto jednak pamiętać, że to nie jest zadanie na jedno popołudnie. Liczy się wprowadzenie kilku ważnych zasad i konsekwencja w ich stosowaniu.
Kluczowych dla osiągnięcia sukcesu jest kilka rzeczy: uświadomienie sobie swoich głębokich przekonań związanych z pieniędzmi, długofalowych celów związanych z finansami, praca z motywacją oraz umiejętność formułowania konkretnych, realnych kroków, które prowadzą nas do celu, a do tego umożliwiają monitorowanie postępu.
Wierzy w to Wojciech Herra, trener rozwoju osobistego, który wraz z firmą AXA przygotował warsztaty dotyczące rozwijania inteligencji finansowej. – Na pytanie o to, czy chcesz mieć pieniądze, niemal każdy odpowie pewnym tonem: tak. Ale już pytanie dlaczego chcesz je mieć, co ich posiadanie wniesie w Twoje życie, odpowiedzieć nieco trudniej – tłumaczy Herra.
Samo zarządzanie finansami jest więc kwestią wtórną wobec inteligencji finansowej, która przejawia się jako hierarchia wartości i celów, którym sprawność w zakresie finansów ma służyć. Punktem wyjścia powinna być zatem konfrontacja naszych oczekiwań z rzeczywistością i wyznaczenie celów możliwych do realizacji. Muszą one pozostawać w ścisłym związku z naszą wizją świata i własnego życia.
– Siła do działania bierze się z doświadczania pewnego dyskomfortu, że rzeczywistość nie wygląda tak, jakbyśmy chcieli, oraz z pozytywnej, dobrze sprecyzowanej wizji przyszłości – tłumaczy Herra.
Mając jasną wizję tego, co chcemy w życiu osiągnąć i co jest dla nas ważne z dużo większym prawdopodobieństwem będziemy skutecznie realizować nasze finansowe plany. Będzie to bowiem podsycało naszą motywację do działania i pozwoli łatwiej radzić sobie z przeszkodami na naszej drodze do tego celu.
- Nie da się dojść do celu, jeśli się nie wie, gdzie to tak naprawdę jest, ani jeśli po kilku krokach brakuje nam już siły i ochoty do dalszej wędrówki – wyjaśnia Wojciech Herra.
Twoja tajna broń jest w zasięgu ręki
O swój finansowy komfort możemy walczyć same, jednak dużo skuteczniejsze jest działanie w grupie, w szczególności gdy pomocy może nam udzielić fachowiec. Wsparcie eksperta oraz wymiana z grupą są w takim przypadku bezcenne.
– Informacja zwrotna jest kluczowa w każdym procesie rozwoju. Dzielenie się z innymi – zarówno sukcesami, jak i porażkami – wzmacnia ich pozytywny wpływ, motywuje do dalszej pracy, wyciągnięcia lekcji – podkreśla Herra.
Co ważne, chęć inwestowania w swoją inteligencję finansową nie oznacza koniecznie ponoszenia związanych z tym wydatków. Są bowiem możliwości uczestnictwa w bezpłatnych inicjatywach edukacyjnych.
Taką okazją są organizowane przez AXA, we współpracy z Wojciechem Herrą, warsztaty „Twoja inteligencja finansowa. Zobacz na co Cię stać”, w których możesz wziąć udział on-line. Oznacza to, że na początek nie trzeba wkładać wiele wysiłku związanego z uczestnictwem w nich. Dla osób bardziej zaangażowanych przewidziano specjalną atrakcję – Oprócz warsztatów on-line, jest szansa na wzięcie udziału w warsztatach stacjonarnych w Warszawie – zapewnia trener.
Czego dowiadują się uczestnicy warsztatów? Przede wszystkim tego, jak zarządzać swoją finansową przyszłością poprzez działania, które wdrażasz tu i teraz. – Będziemy pracować nad określeniem celów, wzmacnianiem motywacji oraz planowaniem realistycznych działań – tłumaczy Herra.
Trener zapoznaje uczestników z metodami rozpoznawania i pokonywania przeszkód na drodze do finansowej satysfakcji. Przeszkody te wynikają zwykle z przyswojonych błędnych przekonań, ale także ze zwykłego lenistwa. Oba problemy są do pokonania w dość krótkim czasie, jeśli tylko weźmiemy sobie do serca zasady wdrażane podczas warsztatów.
- Ludzie każdego dnia szukają inspiracji i motywacji do działania. Potrzebny jest im dodatkowy bodziec, który sprawi, że z zaangażowaniem i wiarą w zwycięstwo staną do realizacji postawionych celów. Właśnie to staram się dawać moim klientom w codziennej pracy – podkreśla Herra.
Indywidualne konsultacje z Wojciechem Herrą czekają na tych uczestników warsztatów on-line, którzy zdecydują się na rozwiązanie prostego ćwiczenia umieszczonego na stronie warsztatyAXAHerra.pl i wykażą się w tym względzie największą kreatywnością.
Nie ulega wątpliwości, że poszukiwanie własnej drogi do finansowej satysfakcji to wyłącznie kwestia chęci. Może zatem warto poświęcić trochę wolnego czasu i dowiedzieć się więcej na ten temat. Inwestycji w siebie i swoją satysfakcję nigdy zbyt wiele. Taka inwestycja może się tylko zwrócić.
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze