Małżeństwo chroni przed Alzheimerem
PAULA • dawno temuWedług badań opublikowanych w „British Medical Journal” osoby, które pozostawały w związku małżeńskim w wieku średnim, były o połowę mniej narażone na ryzyko demencji starczej niż osoby samotne. Jednakże owdowienie w tym czasie trzykrotnie zwiększało ryzyko choroby.
Już od dawna sugerowano, że małżeństwo ma wpływ na zdrowie i jakość życia. Te badania skupiły się na ocenie 2000 związków ludzi w wieku średnim (średnia wynosiła 50 lat), ich relacji i zdolności poznawczych 21 lat później. Ryzyko demencji pojawia się jako wypadkowa różnych czynników, takich jak tryb życia, kontakty towarzyskie i intelektualne, medyczne i genetyczne czynniki.
30,078 chętnych pomiędzy 30. a 59. rokiem życia wybrano z czterech różnych roczników: 1972, 1977, 1982 i 1987. Mieszkali oni we wschodniej Finlandii w okolicach Kuopio i Joensuu. W 1998 roku przeprowadzono powtórne rozmowy z 2000 z nich. 1449 miało zrobioną krótką skalę oceny stanu umysłowego (ang. mini-mental state examination – MMSE). Jej wyniki decydowały o dalszych testach klinicznych i diagnostycznych. Demencję diagnozowano na podstawie ustalonych wcześniej kryteriów i definiowano jako zaburzenia postrzegania otoczenia, chorobę Alzheimera lub inne formy demencji.
W 1998 roku stwierdzono, że 294 osoby z 1449 badanych za pomocą MMSE miały oznaki demencji. Po dalszych badaniach u 82 stwierdzono średnie kłopoty z postrzeganiem rzeczywistości, u 48 – chorobę Alzheimera i u 9 – inne formy demencji.
Dowiedziono, że ryzyko osłabienia postrzegania było dwukrotnie wyższe, gdy osoba żyła sama, niż gdy miała partnera. Ryzyko wzrosło trzykrotnie, gdy osoby straciły partnera w wieku średnim.
Autorzy badań uważają, że życie z partnerem może ograniczać rozwój demencji w późniejszym życiu. Społeczne i genetyczne czynniki mogą tłumaczyć wysokie ryzyko zapadalności na chorobę Alzheimera wśród osób owdowiałych i samotnych.
Badania zostały przeprowadzone przez Krister Håkansson z Departamentu Psychologii na Växjö University w Szwecji i jej kolegów z innych instytucji z tego kraju, jak również z Finlandii.
Źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze