Co o szczęściu w małżeństwie mówią fotografie z dzieciństwa?
URSZULA ROGALSKA • dawno temuAmerykańskie media donoszą o kolejnym zaskakującym i intrygującym odkryciu. O ile, z teoretycznego punktu widzenia, można mieć zastrzeżenia do hipotezy prowadzonych badań, o tyle nie można im zarzucić wiarygodności statystycznej. Liczba ponad 700 zbadanych osób robi wrażenie…
Psychologowie z Uniwersytetu DePauw z Indiany w Stanach Zjednoczonych, odkryli zależność między szczęściem w małżeństwie, a czyimś uśmiechem na starych fotografiach. Według naukowców z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć czyjś rozwód lub szczęście w miłości na podstawie oceny fotografii z okresu wczesnego dzieciństwa (dokładnie 5 roku życia). Osoby, które często i szczerze uśmiechały się w dzieciństwie, częściej miały udane małżeństwo niż osoby, które na starych fotografiach niechętnie okazywały radość.
Grupa naukowców, pod przewodnictwem Matthew Hertensteina, przeprowadziła badanie na kilku grupach osób. Łącznie, w dwóch etapach badań, przebadano ponad 700 osób w wieku od 21 do 81 lat. Z częścią z nich spotkano się indywidualnie, pozostali udzielili odpowiedzi poprzez kwestionariusz internetowy. Wszystkich zapytano o ich aktualne związki oraz czy mają za sobą rozwód. Następnie przestudiowano zdjęcia tych osób z dzieciństwa lub wczesnej młodości — a dokładnieich uśmiech, który oceniano na 10-stopniowej skali.
Zaskakujące okazało się, jak wiele informacji na temat czyjejś osobowości można wyciągnąć na podstawie zdjęcia tej osoby. Wśród osób, które uzyskały 10 punktów nikt nie miał za sobą rozwodu! Podczas gdy conajmniej 1 na 4 osoby, która uzyskała dolny wynik na skali była już przynajmniej raz rozwiedziona.
Hertenstein twierdzi, że szczęście w małżeństwie u osób często i szczerze uśmiechających się do aparatu fotograficznego może wynikać z konkretnych cech temperamentu człowieka. Na przykład: otwartości na kontakty z innymi czy szczerości. Takie cechy pomagają w nawiązywaniu przyjaźni i poznawaniu podobnych ludzi.
Wydaje się, że pomimo wielu zmian i wydarzeń, jakie mają miejsce w życiu człowieka, jego osobowość i być może wzorce postępowania nabyte w dzieciństwie, w znacznym stopniu determinują dobór życiowego partnera i funkcjonowanie w związku. Według naukców ludzie optymistycznie nastawieni do życiasą bardziej otwarci na pokonywanie kryzysów w związkach i mogą zarażać swoim entuzjazmem współmażonka, co polepszawzajemną komunikację.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze