Senność u dzieci
BEATKA • dawno temuNadmierna senność to normalna reakcja organizmu pod warunkiem, że wynika ze zmęczenia, przepracowania lub występuje w trakcie dochodzenia do zdrowia po przebytej chorobie. Zazwyczaj ustępuje, gdy zapewnimy organizmowi właściwą ilość snu. Ospałość może być objawem choroby u niemowląt. Apatyczne dzieci są zmartwieniem wielu rodziców. Jak opiekować się dzieckiem cierpiącym na nadmierną senność? Czy ospałość zawsze oznacza to, że niemowlę jest chore?
O czym świadczy ospałość?
Jeśli niepokoi cię zachowanie dziecka, musisz je uważnie poobserwować. Nadmierna senność nie zawsze bywa oznaką choroby dziecka. Niemniej jednak, jeśli razem z nią występują inne objawy, to może świadczyć o problemach zdrowotnych. Ospałość, której towarzyszy nadmierne uczucie zimna, a włosy stają się cienkie i łamliwe oraz następuje przyrost masy ciała, może oznaczać niedoczynność tarczycy. Inne objawy niedoczynności to: wysuszona skóra, zwolniona akcja serca oraz zatwardzenia. Przy niedoczynności tarczycy należy niezwłocznie udać się do lekarza endokrynologa.
Inny objawy towarzyszą ospałości świadczącej o mononukleozie zakaźnej. Oprócz nadmiernej senności występuje niebolesne powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, zapalenie gardła, wysypka na skórze i opuchlizna powiek. W wypadku mononukleozy zakaźnej należy wybrać się do specjalisty od chorób zakaźnych. Jeśli senności towarzyszą blada skóra z perlistym potem, wzmożone pragnienie i obniżenie ciśnienia tętniczego, prawdopodobnie doszło do wstrząsu. Wstrząs z kolei poprzedzają urazy, utrata dużej ilości krwi, oparzenia pokrywające większą część ciała, ukąszenia, przyjęcie leków. Ponieważ wstrząs zagraża życiu, należy niezwłocznie wezwać pogotowie.
Jeśli u dziecka dojdzie do połączenia ospałości z wystąpieniem bladoróżowej wysypki, powiększeniem węzłów chłonnych i kiepskim samopoczuciem, prawdopodobnie maluch choruje na różyczkę. Różyczka u dzieci to choroba wirusowa, zapadają na nią też osoby dorosłe. Przed różyczką chroni szczepionka. W wypadku zachorowania należy zgłosić się do lekarza.
Ospałość, bladość, częste omdlenia, uczucie duszności, kołatanie serca to objawy anemii wynikającej z niedoboru żelaza. Jeżeli nadmierna senność współwystępuje z trudnościami w koncentracji, problemami w podejmowaniu decyzji, ciągłymi bólami głowy i kiepskim stanem psychicznym, prawdopodobnie jest to depresja.
Nadmierna senność a urazy głowy
Konsekwencjami urazów głowy są ospałość, zawroty głowy, wymioty, zaburzenia mowy i widzenia. Najczęstsze urazy głowy to pęknięcia kości czaszki lub wylew śródczaszkowy. W wypadku urazu głowy należy jak najszybciej wezwać karetkę i skorzystać z pomocy lekarskiej. Krwotok śródczaszkowy może doprowadzić do śmierci.
Ospałość, wysoka gorączka, bóle głowy, drgawki mogą świadczyć o zapaleniu opon mózgowych. Zaniedbanie leczenia prowadzi do groźnych powikłań zdrowotnych – do niedowładów, porażeń, upośledzenia umysłowego, głuchoniemoty. W wypadku zapalenia opon mózgowych należy jak najszybciej podjąć leczenie.
Nadmierna senność może być objawem nowotworów mózgu. Oprócz ospałości występują: zmiany w zachowaniu, zaburzenia równowagi, trudności z wyartykułowaniem słów, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, nudności, wymioty, bóle głowy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze