Różyczka u dzieci
PATRYCJA • dawno temuRóżyczka to typowa choroba zakaźna wieku dziecięcego. Zwykle ma łagodny przebieg i szybko mija. Nie oznacza to, że należy ją lekceważyć. Ta z pozoru niegroźna choroba może poważnie zaszkodzić zdrowiu kobiet w ciąży.
Objawy różyczki
Drobne plamki pojawiają się najpierw za uszami, potem na czole, żeby rozprzestrzenić się na całym ciele. Wysypce może towarzyszyć gorączka i opuchnięcie węzłów chłonnych.
Przebieg choroby
Różyczka przenosi się drogą kropelkową. Zainfekowana osoba zaraża innych na 7 dni przed wystąpieniem objawów choroby i 4 dni po wystąpieniu wysypki. Epidemie różyczki występują zwykle w okresie zimowo-wiosennym. Choroba przebiega łagodnie, bez większych komplikacji. Nie wypuszczaj jednak chorego dziecka na dwór przez tydzień, a już na pewno przez pierwsze 4 dni choroby, aby nikogo nie zaraziło. Różyczką mogą zarazić się także osoby dorosłe, które nie przebyły jeszcze choroby. Różyczka w ciąży jest szczególnie niebezpieczna, gdyż wirus może poważnie uszkodzić płód.
Jednorazowy atak
Po przebyciu różyczki nabiera się odporność na całe życie. Powikłania po chorobie (zapalenie stawów, zapalenie opon mózgowych) są bardzo rzadkie, mimo to dbaj o chore dziecko i każ mu zostać w łóżku przez kilka dni. By mieć pewność, że dziecko zachorowało na różyczkę należy potwierdzić to ambulatoryjnie. W przypadku pojawienia się objawów przypominających różyczkę poproś lekarza o postawienie diagnozy, czy to aby na pewno ona.
Jak opiekować się chorym dzieckiem?
Różyczki, podobnie jak wielu innych chorób zakaźnych nie leczy się. Możesz jedynie zbić gorączkę u dziecka i uśmierzyć odczuwany świąd. Skutecznym sposobem w profilaktyce różyczki zdają się być szczepienia ochronne. Na różyczkę można szczepić dzieci, które ukończyły już pierwszy rok życia. Standardowo szczepienie przeciwko różyczce wykonuje się w trzynastym roku życia. W trosce o zdrowie przyszłych mam, szczepienie zaleca się przede wszystkim dziewczynkom.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze