Świnka u dzieci
URSZULA ROGALSKA • dawno temuJedną z chorób wirusowych jest świnka, która polega na zapaleniu ślinianek przyusznych. Charakterystycznym objawem jest ból gardła i podczas przełykania śliny. Powodem jest powiększenie się ślinianek odpowiedzialnych za produkcję śliny. Ważne jest prawidłowe i szybkie zdiagnozowanie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia.
Rozwój świnki u dzieci
Choroba wirusowa – świnka – najczęściej pojawia się w okresie od 5 do 14 roku życia. W bardzo nielicznych przypadkach diagnozuje się ją u dzieci poniżej 1 roku życia. Istnieją jednak sytuacje zarażenia tym wirusem u osób starszych. Charakterystycznym objawem jest pojawienie się wysokiej gorączki, ale także obrzęku ślinianek przyusznych. Dodatkowo dziecko odczuwa ból przy przełykaniu, dlatego często dochodzi do braku apetytu. Istnieją przypadki, w których choroba objawia się dreszczami, wymiotami, bólem brzucha. Początkowa infekcja gardła niekoniecznie od razu musi świadczyć o początkach świnki. Istotne jest zatem odpowiednie obserwowanie objawów choroby u dziecka. Z uwagi na fakt, że przenosi się ona poprzez drogę kropelkową, istnieje zwiększone ryzyko zarażenia się każdego, kto miał kontakt z osobą zarażoną w okresie zdiagnozowanej choroby, ale także na kilkanaście dni przed wystąpieniem jednoznacznych objawów. Dzieje się tak dlatego, że czas wylęgania choroby trwa od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dni i nierzadko przebiega bezobjawowo. Zaleca się zatem, by dziecko chore na świnkę spało w innym pomieszczeniu niż pozostali członkowie rodziny. Warto jednak zaznaczyć, że na świnkę choruje się tylko raz, gdyż organizm ludzki nabiera stałej odporności na tego wirusa.
Leczenie świnki u dzieci
Objawy choroby, kiedy już zostaną odpowiednio zdiagnozowane, są trudne do przejścia dla dzieci. Obrzęk, silny ból przy przełykaniu śliny i napojów, ogólne osłabienie organizmu i rozdrażnienie powodują, że dziecko dość trudno przechodzi moment leczenia. Samo leczenie trwa od 7 do 10 dni i obejmuje leczenie objawowe, gdyż nie ma jednego skutecznego leku, który zadziała błyskawicznie na zmniejszenie obrzęku i bóli z tym związanych. Istnieje jednak możliwość poddania małego dziecka szczepieniu ochronnemu właśnie przeciwko śwince, odrzei różyczce. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia tych chorób wirusowych. W przypadku jednak, gdy dziecko jest chore, wymaga pozostawienia w domu, a najlepiej w łóżku. Oprócz podawania leków dobrze jest zabezpieczyć okolice ślinianek czymś ciepłym i miękkim, by zminimalizować możliwość przewiania miejsc chorych. Konieczne jest również nawadnianie organizmu dziecka poprzez podawanie napojów np. przez słomkę i dostarczanie posiłków w postaci płynnej. Dzięki tak przygotowanym posiłkom minimalizowany jest ból podczas przełykania.
Powikłania po śwince
Choroby zakaźne potrafią nieść za sobą wiele nieprzyjemnych i bardzo niebezpiecznych powikłań. W przypadku świnki też tak właśnie jest. Choroba ta może wywołać np. zapalenie mózgu, opon mózgowych. Istnieje także zwiększone ryzyko zainfekowania oprócz ślinianek np. trzustki, jajników, tarczycy, jądra i najądrza czy układu nerwowego, słuchowego, wątroby, mięśnia sercowego, nerek. Świnka może także doprowadzić do skazy krwotocznej. Warto wiedzieć o niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą wirus świnki, jednak w większości przypadków choroba ma łagodny przebieg. Istotne jest zatem odpowiednie przestrzeganie zasad leczenia wirusa świnki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze