Zabawy ruchowe dla dzieci – cz. 2
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuRuch jest nieodzownym elementem życia. U dzieci jest nie tylko oznaką zdrowego rozwoju, ale też niezastąpionym sposobem na wyzwolenie energii, która w nich drzemie. Warto więc mieć w zanadrzu kilka pomysłów na zabawy ruchowe dla dzieci na każdą pogodę – gdy przygrzewa piękne wrześniowe słońce i gdy za oknem plucha i trzeba schronić się w domu.
Tor przeszkód
Przygotuj przedmioty różnego przeznaczenia, np. kilka zabawek, przyborów toaletowych, akcesoria kuchenne, książkę. Ustaw je w odległości 30 cm od siebie. Zadaniem dziecka jest nazwanie tych przedmiotów i przejście między nimi slalomem w taki sposób, by nie przewróciło żadnej rzeczy.
Rzucanie piłką
Zabawy z piłką uczą odpowiedniej koordynacji ruchowej i stabilnego chwytu. Naucz malucha prawidłowo trzymać ręce podczas łapania i rzucania piłką. Podawajcie ją sobie, rzucajcie i turlajcie po ziemi.
Polowanie na mysz
Dziecko przybiera rolę kotka, który wychodzi na polowanie myszy. Przed zabawą skonstruuj gryzonia (może nim być dowolny przedmiot) i ukryj go. Maluch musi na czworakach chodzić po mieszkaniu i węszyć za myszą. Ważne, by zachowywał się tak jak kot – prężył się, skradał i miauczał. Nagle na jego drodze staje pies (ty lub inna osoba) i szczeka głośno. Kotek musi ukryć się w miejscu (wcześniej wyznaczonym), w którym pies go nie dosięgnie. Gdy pies zniknie z horyzontu, kotek wznawia polowanie na mysz.
Konik i woźnica
Zabawa najlepiej wychodzi przy dwójce dzieci, ale gdy jesteś sama z dzieckiem, możesz i ty zagrać jedną z ról (konika). Jedno dziecko jest konikiem – ono dostaje skakankę i trzyma je za obie rączki. Drugie staje za nim i chwyta zabawkę pośrodku. Oboje idą naprzód. Gdy woźnica pociągnie skakankę w prawo, konik musi skręcić w tę stronę. Jeśli pociągnięte zostaną oba końce, koń powinien się zatrzymać. Można zamienić się rolami po jakimś czasie.
Zwierzyniec
W zabawie uczestniczyć może cała rodzina podczas spaceru, np. leśnego. Przechadzajcie się swobodnie, a na dźwięk nazwy konkretnego zwierzątka, naśladujcie je – gestem, mimiką i głosem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze