Orkady – podróż do przeszłości
TOMEK ERNESTOWICZ • dawno temuOrkady (ang. Orkney Islands) to niezwykły archipelag na północ od Szkocji złożony z ok. 70 wysp, na którym odnajdziemy ślady historii – od epoki kamienia łupanego, przez okres panowania wikingów, po morskie bitwy wojenne.
Od wybrzeży Szkocji archipelag oddziela niebezpieczna cieśnina Pentland Firth zwana Przylądkiem Horn Europy, której wody stanowią wyzwanie nawet dla wprawionych żeglarzy. Większość mieszkańców 17 zaludnionych wysp mieszka w Kirkwall i Stromness – głównych miastach największej z wysp zwanej Mainland.
Historia Orkadów liczy ponad 4500 lat i sięga epok prehistorycznych.Stanowiska archeologiczne na Orkadach, składające się z neoliticznych pomników, kamiennych kręgów (Ring of Brodgar, Stones of Stenness), grobowców (Maeshowe w Barnhouse) i osad (Skara Brae) zostały wpisane na listę UNESCO. Z epoki brązu pochodzi grupa kurhanów Liddle Burnt Mound na wyspie South Ronaldsay wzniesionych z wypalonych kamieni, zaś z epoki żelaza – okrągłe domy, które z czasem przyjęły formę wież znanych jako brochs (Midhowe Broch na wyspie Rousay, Broch of Gurness).Przez 600 lat skolonizowane przez Normanów Orkady stanowiły cześć Norwegii. Nordyckimi pozostałościami są budowle wzniesione za panowania wikingów, tak jak najbardziej znana St. Magnus Cathedral w Kirkwall. Dla entuzjastów historii współczesnej i nurków szczególną atrakcją na Orkadach jest zatoka Scapa Flow, gdzie znajdują się wraki 8 niemieckich okrętów wojennych zatopionych przez samych Niemców po przegranej pierwszej wojnie światowej.
Orkady zbudowane są z paleozoicznych piaskowców. Mają pagórkowatą, bezleśną powierzchnię pokrytą wrzosowiskami i torfowiskami oraz licznymi jeziorami. Archipelag Orkadów to doskonałe miejsce wypoczynku dla miłośników natury. Każda wyspa ma swój własny, wyjątkowy charakter, a wszystkie mogą szczycić się bogactwem ptactwa wodnego i pięknymi krajobrazami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze