Pozycje w czasie porodu - która najlepsza?
PATRYCJA • dawno temuJak wygląda poród? Co musi robić kobieta w trakcie przychodzenia dziecka na świat? Wszelkich informacji udziela położna w trakcie akcji porodowej lub nauczyciele w szkołach rodzenia. Tymczasem zaspokój choć trochę swoją ciekawość i dowiedz się, w jakich pozycjach można rodzić dziecko.
Pozycja "na leżąco"
Jest to najgorsza z możliwych pozycji w czasie porodu. W tym ułożeniu główka dziecka zbyt słabo uciska ujście macicy i ma problemy z wydostaniem się na zewnątrz. Kobieta traci więcej sił na parcie, a ciężka macica napiera na narządy wewnętrzne kobiety. W wyniku tego może dojść do niedotlenienia dziecka. Poród w tej pozycji trwa zdecydowanie dłużej.
Pozycje porodowe
Każda pozycja w czasie porodu, inna od leżącej, wydaje się być lepsza. Ważne, aby główka dziecka napierała na kanał rodny kobiety, gdyż to przyspiesza poród. Niektóre pozycje mogą powodować niedotlenienie dziecka, dlatego podczas porodu należy wykonywać instrukcje położnej.
Kucanie z pomocą. Osoba pomagająca staje za kobietą i chwyta ją za nadgarstki od strony tułowia. Kobieta stojąc w rozkroku kuca. Osoba z tyłu nie puszcza nadgarstków i podciąga ręce kobiety pod jej pachy.
Poród na stojąco. Kobieta stoi w rozkroku i trzyma dłonie na brzuchu. Jeśli partner jest obecny przy porodzie, może stanąć za nią i również położyć dłonie na brzuchu.
Poród w pozycji półsiedzącej. Kobieta siedzi na łóżku z nogami lekko zgiętymi i plecami odchylonymi do tyłu pod kątem 60. stopni. To typowa pozycja do porodu na łóżku porodowym.
Pozycja kolankowo-łokciowa. Będąc w pozycji "na czworaka" kobieta kładzie przedramiona na łóżku i opiera o nie głowę. Tył pozostaje w górze.
Siedzenie z pomocą. Do tej pozycji potrzebna jest pomoc. Osoba pomagająca siedzi na łóżku a rodząca kobiet stojąc tyłem do niej kuca. Rodząca opiera plecy o łóżko, podczas gdy osoba towarzysząca chwyta rodzącą pod pachami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze