Jak stres wpływa na rozwój płodu?
PATRYCJA • dawno temuXXI wiek i życie bez stresu. To chyba jakiś żart! Codzienne stresy towarzyszą każdemu, i nie da się ich uniknąć. Są raczej nieszkodliwe i niejednokrotnie mobilizują do działania. Jednak nadmierny i długotrwały stres może przyczynić się do chorób ogólnoustrojowych. Dlatego szczególną troską powinny zostać otoczone mamy oczekujące potomka. Stres wpływa destrukcyjne nie tylko na zdrowie mamy, ale i na rozwój płodu.
Stres w ciąży a zagrożenia
Duńscy lekarze przeprowadzili badania dotyczące wpływu stresu na powstanie wad rozwojowych u płodu. Wyniki wskazywały, że dzieci mam, które przed upływem trzeciego miesiąca ciąży przeżyły duży stres (np. związany ze śmiercią bliskiej osoby) dwukrotnie częściej miały wady wrodzone. Lekarze zaznaczają jednak, że stan głębokiej depresji może być wspomagany sięganiem po używki czy niewłaściwe odżywianie się. Zatem stres byłby tu czynnikiem pośrednio wpływającym na rozwój płodu.
Co grozi twojemu maluszkowi, gdy się denerwujesz?
1. Zwiększone ryzyko poronienia. Dotyczy to szczególnie mam przed 3 miesiącem ciąży.
2. Nieprawidłowa masa ciała dziecka. Noworodki zestresowanych mam mogą mieć mniejszą masę ciała.
3. Wcześniactwo. Silny stres może wywołać przedwczesny poród, a to wiąże się z tym, że dzidziuś będzie musiał spędzić trochę czasu w inkubatorze, aż zacznie samodzielnie oddychać.
4. Zespół Downa i królicza warga. Niektórzy lekarze doszukują się przyczyn tych wad m.in. w stresie. Jednak pozostają one nie do końca wyjaśnione.
Kilka prostych sposobów na stres w ciąży i nie tylko
1. Ciepła kąpiel.
2. Muzyka relaksacyjna.
3. Masaż ciała.
4. Rozrywka, typu kino, teatr, spotkanie z przyjaciółmi.
5. Ćwiczenia oddechowe.
Spróbuj! Naprawdę działa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze