Echo serca płodu
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuBadanie echokardiograficzne płodu lub po prostu – echo płodu, jest rodzajem badania USG, pozwalającego na uzyskanie obrazu i ocenę funkcji serca dziecka przed jego narodzinami. Ultrasonografia do stworzenia obrazów wykorzystuje fale dźwiękowe, więc maluch nie jest narażony na wpływ szkodliwego promieniowania. Najczęściej badanie przeprowadzane jest między 16 a 22 tygodniem ciąży. Dowiedz się, jak wygląda badanie echo serca płodu i jaką rolę odgrywa we wczesnej diagnostyce schorzeń serca u dziecka.
Przebieg echo serca płodu
Badanie echo serca dziecka jest bezbolesne i najczęściej trwa od 20 do 45 minut. Może przybrać formę USG przezbrzusznego lub przezpochwowego. W przypadku pierwszej opcji na brzuchu przyszłej matki rozprowadzany jest specjalny żel. Następnie, sonda ultrasonograficzna przypominająca mikrofon zostaje ulokowana na brzuchu i przesyła obraz w formie wideo na ekran echokardiografu. Możliwe jest także poruszanie sondą w celu uzyskania różnych obrazów serca malucha. Podczas badania USG przezpochwowego sonda wprowadzana jest bezpośrednio do pochwy przyszłej matki. Metoda ta generuje ostrzejszy obraz w porównaniu z USG przezbrzusznym i pozwala na dokładniejszą ocenę pracy serca płodu. Po zakończeniu badania, przyszli rodzice mają możliwość uzyskania szczegółowych informacji o wyniku testu i konsekwencjach dla zdrowia dziecka.
Rola echo serca płodu
Echokardiogram serca płodu ukazuje wszystkie komory serca, zastawki i główne naczynia krwionośne bezpośrednio przylegające do serca oraz dostarcza informacji na temat tętna i rytmu serca. W rezultacie, możliwe jest stwierdzenie wielu strukturalnych wad wrodzonych serca, takich jak zespół hipoplazji lewego serca, wspólny pień tętniczy, transpozycja wielkich naczyń, tetralogia Fallota i ubytek przegrody międzykomorowej.
Wczesne wykrycie wad wrodzonych serca u płodu pozwala na lepsze zaplanowanie opieki nad dzieckiem po narodzinach. Echokardiogram umożliwia uzyskanie informacji o potencjalnych problemach jeszcze przed narodzinami malucha i rozpoczęcie natychmiastowej kuracji, np. poprzez podanie leków przenikających przez łożysko do organizmu płodu w celu uniknięcia zaburzeń rytmu serca u dziecka.
Wskazania do echo serca płodu
Niektóre kobiety ciężarne obarczone są wyższym ryzykiem wydania na świat dziecka z wadą serca. Wskazane jest przeprowadzenie badania echokardiogramu serca, jeżeli:
- wrodzona wada serca wystąpiła u matki dziecka, poprzedniego dziecka lub innych członków rodziny,
- podczas poprzedniego rutynowego badania USG wykryto nieprawidłowości w rozwoju serca płodu,
- wykryto wadę innego spośród głównych organów ciała dziecka,
- matka choruje na cukrzycę insulinozależną (typ 1), cukrzycę typu 2 lub cukrzycę ciężarnych,
- stosowano konkretne typy leków, np. leki przeciwpadaczkowe, we wczesnym etapie ciąży,
- matka w czasie ciąży przechodziła infekcje, takie jak różyczka czy cytomegalia,
- podejrzewa się lub stwierdzono nieprawidłowości w chromosomach lub kariotypie,
- wykryto nienormalne tętno lub rytm serca – zbyt szybki, zbyt wolny lub nieregularny.
Jak widać, badanie echokardiograficzne serca płodu pozwala na wczesne wykrycie wielu wad wrodzonych u nienarodzonego jeszcze dziecka, co umożliwia zapewnienie maluchowi specjalistycznej opieki do zakończenia ciąży i zaraz po narodzinach. Dlatego też, jeżeli spełniasz chociaż jeden z wymienionych powyżej warunków, zwiększających ryzyko wystąpienia u dziecka tego typu schorzeń, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem o konieczności przeprowadzenia badania echo serca.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze