Wizyta patronażowa
PATRYCJA • dawno temuPo powrocie ze szpitala z maleńkim zawiniątkiem na rękach stajesz twarzą w twarz z nie lada wyzwaniem – całodobową opieką nad noworodkiem. Jeśli czujesz się zagubiona i nie wiesz jak zabrać się do karmienia, przewijania czy kąpania dziecka, możesz otrzymać fachową pomoc od położnej rodzinnej (środowiskowej). Podczas wizyty domowej, tzw. patronażowej, położna sprawdza stan zdrowia matki i dziecka, udziela rad co do opieki nad dzieckiem oraz odpowiada na wszelkie nurtujące rodziców pytania.
Jak skorzystać z pomocy położnej?
Po porodzie należy zapisać dziecko do wybranej przychodni zdrowia (niekiedy tego obowiązku dopełnia szpital, w którym maluszek przyszedł na świat – dla jasności zapytaj o tę kwestię personel szpitala). Jedna z położnych tej placówki zostanie wyznaczona do opieki nad tobą i twoim maleństwem. Nie myśl, że nie masz wpływu na to, kto sprawuje pieczę nad waszym zdrowiem w pierwszych tygodniach po porodzie. Położną możesz wskazać sama i nie musi to być wcale pracownica placówki, do której zapisałaś dziecko lub placówki, do której ty jesteś zapisana. Wystarczy skontaktować się z zaufaną położą i wypełnić stosowną deklarację. O pomoc w znalezieniu kompetentnej osoby możesz poprosić lekarza prowadzącego lub doświadczone koleżanki.
Co warto wiedzieć:
- Z pomocy położnej rodzinnej ma prawo skorzystać każda kobieta po porodzie, niezależnie od wieku czy liczby urodzonych dzieci. Wizyta położnej jest bezpłatna.
- Opieka położnej środowiskowej jest przywilejem, z którego możesz, ale nie masz obowiązku korzystać.
- Położna ma obowiązek opieki nad matką i noworodkiem przez cały okres połogu. Możesz spodziewać się 4 wizyt w ciągu pierwszych 6 tygodni życia maluszka. W wyjątkowych sytuacjach możesz poprosić o dodatkową (bezpłatną) wizytę.
- Jeśli zdecydujesz się na opiekę prywatnej położnej – bo masz takie prawo – wówczas zakres opieki, liczba i koszt wizyt zależy wyłącznie od ustaleń między wami.
- Z pomocy położnej możesz skorzystać już w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż jej wykształcenie uprawnia do prowadzenia ciąży fizjologicznej. Przygotowanie do porodu przez położną odbywa się w formie konsultacji, rozmów lub zajęć w szkole rodzenia. Co więcej, położna może przyjąć poród w domu, gdy ciąża przebiega bez komplikacji.
- Szczegółowe informacje na temat bezpłatnej opieki w ciąży i po porodzie można uzyskać w swoim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jak przebiega wizyta położnej?
Przede wszystkim wizyta położnej jest zapowiedziana. Trwa ok. godziny, czasem dłużej, czasem krócej. Nie musisz się do niej specjalnie przygotowywać. Czego możesz się spodziewać?
Podczas wizyty położna dokładnie zbada nie tylko dziecko, ale i ciebie. Sprawdzi jak goi się rana krocza albo po cesarskim cięciu, czy macica obkurcza się prawidłowo oraz czy krwawienie połogowe jest w normie. Podpowie jak pielęgnować ranę. Podczas jednej z wizyt może zdjąć ci szwy. Zapyta również o twoje samopoczucie. Badając maluszka zwróci uwagę na stan i koloryt skóry, gojenie się pępka, odruchy neurologiczne, zajrzy do buzi w poszukiwaniu pleśniawek. Przed przystąpieniem do badania położna powinna dokładnie umyć ręce – dopilnuj tej prostej, a jakże istotnej czynności.
Położna udzieli rad na temat sposobu karmienia, ubierania i pielęgnacji dziecka. Da cenne wskazówki na temat postępowania przy kolce, rozwieje wątpliwości dotyczące częstotliwości ulewania i kupek. Odpowie na wszelkie pytania dotyczące opieki nad maluszkiem. Dlatego nie bój się pytać, i przed wizytą przygotuj listę pytań, aby o niczym nie zapomnieć.
Możesz uzyskać również odpowiedzi na pytania dotyczące współżycia po porodzie, antykoncepcji podczas karmienia, planowania kolejnego dziecka. Doradzi co jeść a czego nie jeść w czasie laktacji oraz jak bezpiecznie zrzucić zbędne kilogramy po ciąży.
Wizyta zostaje odnotowana w książeczce zdrowia dziecka. Wypełniony przez położną formularz dotyczący daty wizyty, podstawowych informacji o zdrowiu dziecka i sytuacji rodzinnej wymaga twojego podpisu.
Pamiętaj, położna to nie kontroler wydający opinię, a praktyczna pomoc w opiece nad dzieckiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze