Jak nauczyć dziecko spać we własnym łóżeczku?
PATRYCJA • dawno temuNa wszystko przychodzi czas. Pierwsze urodziny dziecka to dobry moment na podjęcie decyzji o przeprowadzeniu malca do własnego łóżeczka. Jak to zrobić, gdy malec zadomowił się w małżeńskim łożu i stawia opór?
Czas na przeprowadzkę
Dopóki karmisz piersią nie odczuwasz potrzeby przetransportowania smyka do własnego łóżeczka. Nocne karmienie jest mniej uciążliwe, gdy dziecko leży tuż obok piersi. Schody zaczynają się wtedy gdy odstawiasz dziecko od piersi. Zaczynasz dostrzegać braki w związku i pragniesz dzielić łóżko wyłącznie z partnerem. Im starsze dziecko, tym trudniej nauczyć je samodzielnego spania. Nie zwlekaj więc z decyzją i dokonajcie wspólnie tej rewolucji.
Pierwsze kroki
Łóżeczko już jest, pościel także. Tylko malec kurczowo trzyma się twojej poduszki i za nic w świecie nie chce sam spać. Bez nerwów. Postaraj się zaplanować pierwsze próby nauki samodzielnego spania na czas weekendu, kiedy masz więcej czasu dla dziecka. Połóż malca do łóżeczka, otul kołdrą i bądź blisko niego dopóki nie zaśnie. Nie oczekuj sukcesów po pierwszej nocy. Proces może potrwać kilka lub kilkanaście dni.
Wprowadzanie zmian
Pamiętaj, żeby aplikować dziecku doznania stopniowo. Jeśli uczysz go obecnie siusiania do nocnika, nie ucz samodzielnego spania. Zakończ naukę jednej czynności, aby móc rozpocząć kolejną. Wprowadzanie kilku zmian na raz może zniechęcić dziecko do dalszej nauki.
Zaczarowane zabawki
W nauce samodzielnego spania pomagają ulubione zabawki dziecka. Pozwól mu zabrać je ze sobą do łóżeczka. Powiedz, że mają magiczną moc, która ochroni śpiące dzieci. Możesz nie zdawać sobie sprawy jak ukochany miś, kocyk, klocek czy żołnierzyk szybko potrafią przynieść sen. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że dziecko nie będzie umiało zasnąć bez ulubionej zabawki. Jeśli zapomnisz ją zabrać np. na wyjazd do rodziców na weekend, możesz mieć problem z położeniem maluszka spać.
Akcesoria do pokoju dziecięcego
Zachętą do spania we własnym łóżeczku może być zjawiskowa, kolorowa pościel we wzroki lub z nadrukiem ulubionych postaci z bajek. Niezbędna może okazać się lampka nocna, gdyż większość dzieci boi się pozostawać samotnie w ciemnym pokoju. Lampka nocna może zapobiec przebudzeniu nocnemu dziecka z przeraźliwym piskiem.
Rytm dnia
Ustalenie schematu dnia ułatwia dziecku zasypianie. Wykąp maluszka, podaj mu kolację, obejrzyjcie dobranockę i połóż go spać. Sięgnij po sprawdzone metody — kołysanki i czytanie bajek.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze