Żylaki w ciąży
PATRYCJA • dawno temuCiąża jest ogromnym obciążeniem dla ciała kobiety. Dlatego nadwerężony organizm daje o sobie znać na różne sposoby. Jednym z nich są bóle nóg, skurcze łydek, opuchlizna kostek oraz żylaki. O ile te pierwsze miną zaraz po porodzie, to z żylakami nie jest już tak łatwo. Co robić?
Przyczyny żylaków są dobrze znane. W czasie ciąży gwałtownie wzrasta poziom progesteronu, który powoduje zmniejszenie sprężystości ścian żył. Gdy dojdzie do tego zwiększenie ciśnienia krwi w żyłach kończyn dolnych i macicy, spowodowane wzrostem ilości krążącej krwi oraz uciskiem rosnącego płodu, ryzyko żylaków jest bardzo duże. Żylaki mogą pojawić się nawet w pierwszym trymestrze ciąży.
Żylaki kończyn dolnych u kobiet w ciąży
Ten rodzaj żylaków występuje u ciężarnych kobiet najczęściej. Ryzyko ich wystąpienia wzrasta u tych pań, u których w rodzinie pojawił się już problem z żylakami. Jak dowodzą naukowcy, istnieje dziedziczna predyspozycja do powstawania żylaków.
A jakie są objawy żylaków? Sygnałem alarmującym są pojawiające się siateczki drobnych żyłek tzw. pajączki. Z czasem przemienią się one w ciemnoniebieskie, sinawe pręgi uwidocznionych żył. Towarzyszy im pieczenie i ból nóg. Mogą pojawić się obrzęki. Zdarza się, że pojawieniu się żylaków nie towarzyszą żadne dolegliwości, oprócz nieestetycznych granatowych linii.
W żadnym wypadku nie lekceważ żylaków i po stwierdzeniu pierwszych objawów udaj się do lekarza. Nieleczone mogą przyczynić się do powstania zakrzepowego zapalenia żył.
Żylaki odbytu w ciąży
Oprócz nóg, żylaki mogą pojawić się na wargach sromowych, w pochwie oraz w odbycie. Te ostatnie znane są jako hemoroidy. Pojawiają się zwykle tuż przed porodem, ale równie dobrze mogą dolegać kobietom po porodzie. Hemoroidy po ciąży pojawiają się w wyniku siły parcia w czasie porodu. Pojawiają się na skutek niewłaściwej diety, która sprzyja zaparciom. Sprzyja im również siedzący tryb życia.
Swoją obecność sygnalizują krwawieniem z odbytu, swędzeniem i bólem, zwłaszcza podczas defekacji. Mogą powodować problemy z siedzeniem. Koniecznie udaj się do lekarza, gdyż nieleczone, mogą powiększyć się.
Leczenie żylaków u kobiet w ciąży
Kobiety z grupy ryzyka żylaków lub tym, u których problem już się pojawił, powinny nosić pończochy przeciwżylakowe. Wskazane jest chodzenie w butach na płaskim obcasie oraz stosowanie luźnej i elastycznej odzieży bez ściągaczy. Zbawienny wpływ na zdrowie nóg mogą mieć codzienne spacery. Należy unikać długiego przebywania w jednej pozycji — siedzącej lub stojącej. Dobrze by było oduczyć się nawyku zakładania nogi na nogę — w ten sposób utrudniamy przepływ krwi. Istotny wpływ na zdrowie żył oraz całego organizmu ciężarnej kobiety ma dieta. Powinna być bogata w błonnik i witaminy, zwłaszcza w witaminę C.
Istnieje również cała gama leków i maści na żylaki. Ulgę przynoszą farmaceutyki zawierające rutynę lub wyciąg z kasztanowca. W leczeniu hemoroidów, oprócz maści i żeli, stosuje się również czopki doodbytnicze, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Przed ich zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze