Pomoc ciężarnym w rzuceniu palenia
KIRA • dawno temuPalenie tytoniu to nałóg, który nie służy nikomu. Szczególnie jednak dużym problemem jest wtedy, gdy dotyczy kobiety spodziewającej się dziecka. Nie tylko wyrządza większe szkody, również rozwijającemu się płodowi, ale i trudniej jest się go pozbyć — w czasie ciąży nie można bowiem zastosować niektórych leków ułatwiających rozstanie z papierosem.
Tymczasem jeśli przyszła matka pali, stwarza poważne zagrożenie dla swojego dziecka. W Stanach Zjednoczonych z tego właśnie powodu umiera ponad 1000 noworodków rocznie.
Zalecenia U.S. Preventive Services Task Force mogą pomóc ginekologom prowadzącym ciąże oraz lekarzom pierwszego kontaktu w skuteczniejszym wspomaganiu pacjentów przy zrywaniu z nałogiem tytoniowym. Zgodnie z publikacją w Annals of Internal Medicine (Volume 150, str. 551, 2009), szczególnie istotne jest:
- Pytanie przez lekarza przy każdej wizycie, czy pacjent pali papierosy.
- Stwarzanie atmosfery zaufania, która pomaga palaczom przyznać się otwarcie do trwania w nałogu.
- Jasne i wprost wyrażanie przez lekarza konieczności rzucenia papierosów.
- Prowadzenie rozmów dotyczących współczesnych środków pomagających zwalczać uzależnienie od nikotyny.
- Ustalanie od razu kolejnych wizyt tak, aby osoba rzucająca palenie miała poczucie wsparcia ze strony lekarza.
Jeśli palacz nie jest ciężarną kobietą, można zastosować szeroki wachlarz środków farmaceutycznych, pomocnych w walce z nałogiem nikotynowym. Mogą to być: plastry nikotynowe, inhalatory nikotyny, tytoniu do żucia, anty-leki antydepresyjne, takie jak bupropion, oraz preparaty zawierające wareniklinę.
Indywidualne doradztwo jest jeszcze bardziej potrzebne w przypadku kobiet spodziewających się dziecka. Ponieważ u tych pacjentek dyskusyjne jest stosowanie rozwiązań farmakologicznych, lekarz powinien poświęcić im więcej uwagi i wesprzeć również psychicznie w walce z nałogiem.
źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze