Matura z angielskiego – jak radzić sobie z wypowiedzią pisemną?
TOMEK ERNESTOWICZ • dawno temuDobra wypowiedź pisemna wymaga przygotowania i odpowiedniego zaplanowania. Przeczytaj, co czeka cię na maturze i jak osiągnąć sukces.
To musisz wiedzieć!
Na egzaminie maturalnym z języka angielskiego w części dotyczącej wypowiedzi pisemnej zdający na poziomie podstawowym muszą napisać dwa teksty użytkowe zgodnie ze szczegółowymi wskazówkami dotyczącymi treści. Są to: krótka forma wypowiedzi, np.: notatka, pocztówka, ogłoszenie, zaproszenie, wiadomość bez określonego limitu słów oraz dłuższy list prywatny lub formalny na 120–150 słów. Na poziomie rozszerzonym trzeba dodatkowo napisać jeden tekst o objętości 200–250 słów spośród trzech do wyboru we wskazanej formie: opis, opowiadanie, recenzja lub rozprawka.
Krótki tekst użytkowy
- Przeczytaj uważnie polecenie. Zwróć szczególną uwagę na typ tekstu, jaki masz napisać.
- Skoncentruj się na podanych czterech elementach, które musisz zamieścić w swoim tekście.
- Do napisania tekstu możesz wykorzystać brudnopis. Porównaj swoją wypowiedź z poleceniem i sprawdź czy zrealizowałeś wszystkie punkty instrukcji. Zawarcie wszystkich elementów jest niezbędnym warunkiem zaliczenia zadania.
- Zwróć uwagę na to, czy twój tekst stanowi logiczną całość. Pamiętaj o typowych zwrotach otwierających i zamykających niektóre typy tekstów, np. pocztówkę czy wiadomość.
- Przed przepisaniem tekstu na czysto sprawdź, czy nie zawiera on błędów gramatycznych i ortograficznych.
Dłuższy tekst użytkowy
- Przeczytaj uważnie polecenie. Skoncentruj się na informacjach do przekazania, niezbędnych do prawidłowego wykonania zadania. Zwróć uwagę, kto będzie odbiorcą twojej wypowiedzi.
- Informacje z polecenia, które musisz zawrzeć w tekście, spróbuj od razu wyrazić w języku angielskim.
- Pamiętaj o limicie słów. Jeśli masz z tym problemy, najpierw zapisz w brudnopisie po jednym zdaniu z każdą z informacji, a następnie rozbuduj swoją wypowiedź, podając dodatkowe elementy opisu lub zdania uzasadniające do tych, w których są wyrażone twoje opinie.
- Przed przepisaniem tekstu na czysto uważnie przeczytaj go jeszcze raz i popraw ewentualne błędy językowe. Spróbuj urozmaić słownictwo tam, gdzie to możliwe. Nie zapomnij też o właściwym stylu (formalny i nieformalny) oraz wymogach listu – odpowiednich zwrotach do adresata.
Tekst na poziomie rozszerzonym
- Z uwagi na czas, prawdopodobnie bezpieczniej jest od razu konstruować właściwą wypowiedź. Brudnopis można wykorzystać na zaplanowanie wypowiedzi, np. sporządzenie ramowego planu opowiadania lub zapisanie argumentów, które wykorzystasz w rozprawce.
- Zwróć uwagę na wymogi formy, w której ma być napisana twoja wypowiedź, w tym dobór odpowiedniego stylu. Powtórz informacje o każdej z czterech form, jakie mogą się pojawić (opis, opowiadanie, recenzja, rozprawka). Warto również przypomnieć sobie odpowiednie zwroty i słownictwo.
- Skoncentruj się na warstwie językowej tekstu. Zastosuj dłuższe zdania o bardziej złożonej strukturze oraz bogate, urozmaicone słownictwo.
- Sprawdź, czy tekst stanowi jednolitą całość. Pamiętając o kompozycji tekstu, nie zapomnij o akapicie wstępu oraz zakończenia.
- Koniecznie przeczytaj gotowy tekst i popraw ewentualne błędy językowe. Na poziomie rozszerzonym wymagana jest znajomość interpunkcji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze