Matura z angielskiego nie taka straszna!
TOMEK ERNESTOWICZ • dawno temuDrodzy maturzyści! Informujemy, że matura z angielskiego 2010 odbędzie się w terminie.
Macie więc aż albo tylko 5 miesięcy. Podpowiadamy, jak efektywnie wykorzystać czas – zgodnie z zasadą: przezorny, zawsze ubezpieczony.
To powinniście wiedzieć!
Przypomnijmy krótko zasady egzaminu. Matura z języka obcego nowożytnego jest obowiązkowa i można ją zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Egzamin składa się z części ustnej i pisemnej, które nie muszą być zdawane na tych samych poziomach. Poziomy, na których będziecie zdawać poszczególne części, zadeklarowaliście we wrześniu. Przejdźmy więc do struktury egzaminu.
W części ustnej na poziomie podstawowym spodziewajcie się: trzech rozmów sterowanych z osobą egzaminującą oraz opisu ilustracji i dwóch pytań, a na poziomie rozszerzonym: rozmowy na podstawie materiału stymulującego oraz prezentacji wybranego tematu i dyskusji w jego obrębie. Część pisemna obejmuje na obu poziomach: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego oraz wypowiedź pisemną dostosowane do stopnia trudności, a także dodatkowo na poziomie rozszerzonym – rozpoznawanie i stosowanie struktur leksykalno-gramatycznych.
Bez pracy nie ma kołaczy
Chociaż zostało jeszcze sporo czasu, nie warto odkładać przygotowań na ostatnią chwilę. Upragniony sukces z pewnością będzie łatwiejszy dzięki odpowiedniej organizacji pracy.
Przygotowania do matury z angielskiego rozpoczęliście na pewno na lekcjach języka angielskiego. Konieczna jest jednak indywidualna praca w domu, uzupełniająca i systematyzująca nabyte umiejętności. I tutaj warto postępować według ustalonego schematu. Matura nie będzie straszna, jeżeli już dziś zaplanujcie naukę — począwszy od chwili obecnej, a skończywszy na dniu egzaminu. Plan nie tylko usprawni Wasze działania i zwiększy systematyczność, ale także zredukuje niepotrzebny stres, dając możliwość kontrolowania postępów na bieżąco.
Matura z angielskiego sprawdza wszystkie umiejętności językowe. W Waszym harmonogramie musicie zatem uwzględnić: słownictwo, gramatykę, słuchanie, mówienie, czytanie i pisanie, kładąc większy nacisk na te sprawności, z którymi radzicie sobie gorzej.
Pamiętajmy, że używając języka na co dzień wykorzystujemy kilka umiejętności językowych jednocześnie. Należy zatem urozmaicić naukę, rozwiązując na przemian zadania z zakresu różnych umiejętności językowych. Naukę warto zorganizować według bloków tematycznych, np. któryś z tygodni można podporządkować tematyce ekologicznej, czytając artykuły na temat ochrony środowiska, ucząc się słówek z dziedziny ekologii, przygotowując wypowiedzi o zaletach recyklingu itp. Nauka będzie przyjemniejsza i wydajniejsza, jeśli osadzimy ją w żywym kontekście, np. przyswajając słownictwo o sportach zimowych w trakcie ferii, czy ucząc się o zwyczajach świątecznych w czasie Świąt Bożego Narodzenia.
Plan przygotowań maturalnych musi uwzględniać naukę oraz powtórki, które są niezbędne. Powtórki muszą być regularne, najlepiej w systemie: ok. kwadrans po przyswojeniu materiału, następnego dnia, tydzień później oraz po upływie miesiąca. Plan powinniście dostosować do liczby zajęć w ciągu dnia. Nie należy planować zbyt dużo. Nie zapominajcie, że ćwiczenie czyni mistrza. Warto rozwiązywać dotychczasowe arkusze egzaminacyjne lub zestawy przygotowane specjalnie z myślą o abiturientach. Dobrym czasem na powtórki są dłuższe przerwy w trakcie roku szkolnego, np. ferie czy przerwy świąteczne.
Matura z Englishblog
Redakcja Englishblog.pl specjalnie dla Was, drodzy maturzyści, uruchamia specjalny serwis maturalny. Już teraz zapraszamy do oglądania naszych, cieszących się dużą popularnością, produkcji filmowych, a także czytania tekstów z działu „Językowe aktualności”. Znajdziecie tam m.in. wyjaśnienia zawiłości językowych w serii English Activator.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze