Dlaczego warto rzucić palenie
BEATA RATUSZNIAK • dawno temu25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Przez wielu wyśmiewany, może stać się pretekstem do zerwania z nałogiem. Tym bardziej, że palenie nie zawsze popłaca…
Rzucić palenie – niełatwe zadane. Ale warto spróbować i wykazać się siłą woli. Jak rzucić palenie? Niektórzy silą się na niezawodne sposoby i systemy, napisano na ten temat wiele książek. Nie uda się jednak rzucić nałogu bez szczerych chęci i silnej woli.
Aby jednak ułatwić sobie zerwanie z nałogiem, postaraj się dostosować do kilku zasad:
1. Palenie najłatwiej rzucić w spokojny dzień, kiedy masz pewność, że nie będziesz nerwowa. Pierwszy dzień jest zazwyczaj najtrudniejszy – najwięcej się myśli o paleniu. Później może być łatwiej, bo mimo wszystko szkoda zaprzepaścić czas bez papierosów. Wytrzymałość ta zależy jednak wyłącznie od Ciebie.
2. Pozbądź się wszystkich przedmiotów związanych z paleniem: popielniczek, zapalniczek, pustych opakowań, tytoniu. Czasem pomaga rytualne zatopienie ostatniej paczki papierosów :)
3. Uprawiaj sport. Aktywność pomaga zapomnieć o nałogu (o innych problemach również). Nie musisz od razu pokonywać długich dystansów, wystarczy na początek spacer po parku.
4. Żuj gumę, jedz miętówki, zajmij czymś usta i myśli, które zapewne bardzo intensywnie będą krążyć wokół papierosów. Niektórym pomaga specjalna guma ułatwiającarzucić palenie, ewentualnie plastry. Specyfiki te dostaniesz w aptece.
5. Aby rzucić, warto mieć w tym jakiścel. Samo rzucenie dla rzucenie zazwyczaj nie przynosi rezultatów. Rzuć papierosy dla chłopaka, który nie pali, albo dla dzieci, które dotychczas były biernymi palaczami. Po zerwaniu z nałogiem możesz codziennie odkładać do skarbonki po 5 zł. Zobaczysz, ile się uzbiera i uświadomisz sobie, jak kosztowny miałaś nałóg.
Jednak palenie trzeba przede wszystkim chcieć rzucić. Do czego bardzo zachęcamy!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze