Niższa waga = dłuższe życie?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuOgraniczenie ilości spożywanych kalorii wcale nie musi oznaczać niedożywienia. Umiejętny dobór pokarmów zawierających najlepszej jakości kalorie nie tylko pozytywnie wpływa na nasz wygląd, zapewniając szczupłą, smukłą sylwetkę, ale także opóźnia proces starzenia się poprzez obniżenie podatności na choroby serca, mózgu, cukrzycę czy raka.
Potwierdzają to badania przeprowadzone na zwierzętach. Myszy i szczury żyły o 1/3 czy nawet o połowę dłużej niż przewidywano, gdy dieta była ograniczona w ilość spożywanych kalorii. Stawały się wtedy bardziej energiczne, były szczuplejsze i wyglądały młodziej, a przede wszystkim mniej chorowały.
Inne badania wykazały, że szczupli mężczyźni w średnim wieku żyją dłużej o 40% niż ci, którzy mają problemy z nadwagą. Ponadto ryzyko śmierci w wyniku chorób serca jest o 60% mniejsze.
Zalety ograniczenia ilości spożywanych kalorii:
zmniejsza się poziom cukru i insuliny we krwi. Insulina wraz z tłuszczem przyczynia się do rozwoju chorób serca, niekorzystnie wpływa na mózg. Prawdopodobnie pobudza rozwój nowotworu.większa odporność organizmu.powstaje mniej wolnych rodników, które powodują uszkodzenia komórek, choroby i śmierć.wzrasta ilość enzymów antyoksydacyjnych, które neutralizują wolne rodniki, naprawiają uszkodzenia genetyczne, usuwają z organizmu substancje rakotwórcze.mniejsze ryzyko zachorowania na raka — zmniejszenie o 1/3 ilości kalorii spowodowało ograniczenia rozwoju komórek przedrakowych w jelicie grubym o 40%.
Osoby bardzo szczupłe powinny ograniczyć ilość kalorii o około 10%, a osoby z nadwagą o 25–30%.
Jak zmniejszać kalorie?
ograniczaj ilość kalorii stopniowo, unikaj zbyt szybkiego spadku wagi, głodówek, drastycznych diet, gdyż są niezdrowe. Kobieta na początku powinna spożywać 1800 kalorii, a mężczyzna 2000, ale pokarmy powinny zawierać dużo składników odżywczych.dietę niskokaloryczną wprowadź jak najszybciej po osiągnięciu wieku dorosłości.jedz produkty pozbawione pustych kalorii, zawierające składniki odżywcze i jak najmniej wolnych rodników np. owoce i warzywa.diety drastycznie zmniejszające ilość kalorii nie są wskazane dla dzieci, niedożywionych starszych osób oraz dla chorych.
Zalecane produkty:
Owoce i warzywa - jedz przynajmniej pięć porcji dziennie. Około 70 chorób wynika z ich braku. Zawierają ponad cztery tysiące antyoksydantów, które mają właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu opóźniają proces starzenia. Komórki stają się bardziej sprężyste, błony elastyczne, a cera gładsza.
Ryby - wskazane dwa lub trzy razy w tygodniu. Dzięki zawartych w nich kwasach tłuszczowych omega-3 pozwalają osiągnąć odpowiednią wagę oraz zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się. Kwasy omega- 3 pozwalają także zwalczać objawy depresji.
Cynamon - codzienne spożywanie niewielkiej ilości cynamonu może obniżyć poziom złego cholesterolu, uchronić przed wahaniami poziomu cukru we krwi oraz pomóc w powrocie do naturalnej wagi.
Goździki - pomagają w redukcji masy ciała oraz podobnie jak cynamon obniżają poziom złego cholesterolu i pomagają w regulowaniu poziomu cukru we krwi.
Herbata - zwalcza wolne rodniki, obniża ryzyko wystąpienia nowotworu oraz pomaga pozbyć się nadwagi. Spalanie tłuszczu i właściwą przemianę materii zapewnia zwłaszcza zielona herbata. Większe działanie herbaty zapewnisz sobie, dodając do niej parę goździków i laseczkę cynamonu. Osoby lubiące w nocy podjadać, powinny po kolacji popijać herbatę.
Oliwa z oliwek, olej canola czy tłuszcz z orzechów makadamii - warto je stosować w diecie w celu uniknięcia szkodliwych tłuszczów.
Migdały - zalecana dawka do spożycia to ¼ szklanki dziennie. Przyczyniają się one do obniżenia złego cholesterolu, pomagają w redukcji masy ciała i usprawniają przemianę materii. Spożywanie migdałów może o 60% przyczynić się do utraty masy ciała, o 50% zmniejszyć obwód w talii, a o 56% pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Siemię lniane - zalecane 1–2 łyżeczki dziennie. Można dodawać szczyptę nasion lnu do płatków czy tostów. Dzięki ich spożyciu organizm nie odczuwa potrzeby spożywania słodkich i tłustych pokarmów. Len umożliwia spadek masy ciała oraz efektywniejsze spalanie tłuszczu.
Figi (najlepiej świeże) - umożliwiają powrót do naturalnej wagi oraz chronią układ sercowo- naczyniowy.
Z ograniczaniem kalorii nie należy jednak przesadzać, by nie doprowadzić do anoreksji, anemii lub zagłodzenia. Ograniczanie kalorii to nie dieta, a jedynie zdrowszy styl życia. Rezygnujemy z pustych kalorii na rzecz bardziej wartościowego pożywienia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze