Nieprzyjemny zapach z ust
OLGA CHOJNACKA • dawno temuGdy z ust naszego rozmówcy wydobywa się woń budząca odrazę, odruchowo odsuwamy się, aby nie czuć przykrego zapachu. Uciążliwa i niezwykle krępująca jest świadomość, że podczas rozmowy czy pocałunku my sami paraliżujemy kogoś swoim oddechem. Co zrobić, by spotkanie towarzyskie było przyjemnością, a nie powodem do zdenerwowania?
Z ust każdej z nas wydobywa się zapach, jednak nie zawsze jest on wyczuwalny dla otoczenia. Na indywidualny zapach każdej osoby składa się wiele czynników. Wpływ na niego ma skład śliny, bakterie znajdujące się na błonie śluzowej, a także potrawy zjedzone dzień wcześniej.
Niestety, najczęściej gdy inni odsuwają się od nas w trakcie rozmowy, nie rozumiemy, dlaczego tak się dzieje, gdyż nie wyczuwamy zapachu z własnych ust. Aby sprawdzić, czy nie jest on niemiły dla otoczenia, rano i wieczorem należy przyłożyć rękę do ust, chuchnąć i szybko unieść ją w kierunku nosa.
Do czynników decydujących o uciążliwym zapachu zaliczyć można niewłaściwą higienę jamy ustnej oraz zębów. Gdy po posiłku między zębami znajdują się resztki jedzenia, zostają one rozłożone przez bakterie i następuje fermentacja. Skutkiem tego jest nieprzyjemna woń. Innym powodem są zepsute zęby, a także zapalenie dziąseł, grzybica jamy ustnej, gardła czy ropne migdałki. Niekorzystnie wpływa także na zapach z ust napięcie emocjonalne, stres, zdenerwowanie. Zaburzenia trawienia na tle nerwowym, zaburzona flora bakteryjna, zapalenie błony śluzowej żołądka, grypa jelitowa, a także niedobór enzymów trawiennych to bardzo częste przyczyny skrępowania mówcy. Aby uniknąć przykrej niespodzianki, należy zrezygnować z palenia papierosów oraz spożywania alkoholu, ponieważ używki te w znaczny sposób decydują o zapachu unoszącym się z naszych ust. Podobnie dzieje się po zjedzeniu niektórych pokarmów, wśród których prym wiodą czosnek, cebula, szczypior, ryby i różne mocno dojrzewające sery. Zdarza się też, że na skutek wysuszenia jamy ustnej spowodowanej suchym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach i spaniem z otwartymi ustami wydzielana jest nieprzyjemna woń.
Sposoby na rozprawienie się z przykrym zapachem:
stosuj płyny do płukania ust oraz używaj nici dentystycznych,myj starannie zęby po każdym posiłku, usuwając również szczoteczką powstały nalot na języku,żuj gumę lub ssij cukierki, najlepiej o smaku eukaliptusowym eliminujące nieprzyjemny zapach,żuj posiekaną natkę pietruszki lub świeże liście szałwii albo mięty pieprzowej,pij mleko, niektórym pomaga zimne, a innym ciepłe,jedz jabłka, które czasami umożliwiają pozbycie się kłopotliwej przypadłości,płucz usta raz dziennie oliwą z oliwek przez około 2 minuty,jedz dużo owoców i warzyw zawierających witaminę C (np. pomarańcze, kiwi, mandarynki, papryka), najlepiej surowych,przez pewien czas ogranicz spożywanie mięsa, pij dużo (około 2 litrów dziennie) wysokowartościowej wody,przez klika dni jedz na czczo paprykę,płucz usta preparatem zawierającym sproszkowane liście jęczmienia,stosuj preparaty dostępne w aptekach.
Jeżeli udało ci się wyeliminować przyczyny nieprzyjemnego zapachu i zastosowałaś wszystkie możliwe sposoby, a nadal czujesz się skrępowana wonią wydobywającą się z twoich ust, skorzystaj z pomocy lekarza. Nie odkładaj wizyty na później i nie wstydź się szczerze powiedzieć o swoim problemie, gdyż skuteczne działanie specjalisty może odmienić twoje życie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze