Jakie właściwości ma żurawina?
BEATKA • dawno temu • 1 komentarzWpływ żurawiny na zdrowie znany był od dawna. Żurawina stosowana była jako środek na infekcje dróg moczowych. Te małe, czerwone i kwaśne owoce są wykorzystywane nie tylko jako lekarstwo, ale też jako barwnik. Jako pierwsza, zalety żurawiny doceniała medycyna naturalna. Jednak dość szybko zostały przeprowadzone badania naukowe, które potwierdziły walory tego owocu. Żurawina zmniejsza stany zapalne, przyspiesza neutralizację trucizn w organizmie, jest ważnym antyseptykiem oraz dostarcza mnóstwa witamin.
Lecznicze zalety żurawiny
Co jest takiego w małych i kwaśnych jagodach żurawiny, że wykazują one silne właściwości lecznicze? Żurawina zapobiega powstawaniu infekcji dróg moczowych dzięki zawartościom antyoksydantów (tak zwanych poliantocyjanidów). Antyoksydanty znajdujące się w żurawinie należą do najsilniejszych, jakie można spotkać wśród tego rodzaju związków. Ich zalety są wynikiem podwójnych wiązań chemicznych znajdujących się między cząsteczkami. Podobnych wiązań nie mają antyoksydanty pochodzące z jagód czy winogron.
Według badań, podwójne wiązania w antyoksydantach z żurawiny uniemożliwiają bakteriom utrzymanie się w tkance wyścielającej przewód moczowy. Bakterie nie mogą przyczepić się i zostają szybko usunięte. Dodatkowo, żurawina działa bakteriobójczo. Badania dowodzą, że wyciąg z żurawiny zabija około 80% bakterii, które nie poddają się antybiotykom.
W żurawinie znajdują się witaminy A, C, B1, B2. Poza tym bogata jest w pektyny, błonnik, węglowodany i inne minerały, np. żelazo, magnez, wapń, fosfor, potas, jod. Żurawina polecana jest osobom, które mają skłonność do chorowania na grypę oraz często zmagają się z infekcjami górnych dróg oddechowych. Jeśli więc prowadzisz walkę z wirusami, wprowadź żurawinę do diety. Związki znajdujące się w żurawinie zabijają bakterie wywołujące infekcje gardła i jamy ustnej. Dzięki tym właściwościom, można przyrównać żurawinę do naturalnego antybiotyku.
Najnowsze badania potwierdzają, że żurawina zatrzymuje rozwój komórek nowotworowych. Wystarczy wprowadzić do codziennego jadłospisu soki lub przetwory żurawinowe, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka płuc, okrężnicy, białaczki. Żurawina poza tym chroni zęby przed próchnicą i chorobami dziąseł, zmniejsza ryzyko zawału serca, zwiększa poziom dobrego cholesterolu.
Żurawina w diecie
Żurawina w postaci naturalnej, nieprzetworzonej jest bardzo kwaśna, dlatego też bardzo trudno jest ją zjeść. Żurawinę dodaje się zazwyczaj do kisielu lub sosu do mięsa. W sklepach dostępne są też soki, syropy, herbatki ziołowe, susze owocowe oraz żurawina kandyzowana, która jest zdrową przekąską. Kupując herbatki żurawinowe, czytaj uważnie skład znajdujący się na opakowaniu. W herbatce powinny być prawdziwe owoce, a nie jedynie ich aromat. Żeby dziennie dostarczyć do organizmu odpowiednią dawkę antyoksydantów, możesz wypić szklankę soku żurawinowego (250 ml), zjeść półtorej szklanki surowej żurawiny lub jedną trzecią szklanki suszonej żurawiny.
Porównując zawartość poliantocyjanidów w żurawinie i innych owocach, żurawina plasuje się bardzo wysoko. Poniższe wartości podano w mg na 100 g: żurawina – 413, czarne jagody – 332, śliwki – 216, czarne jagody uprawne – 180, truskawki – 145, czerwone jabłka – 126, zielone winogrona – 81, maliny – 30.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze