Jak zachować opaleniznę?
ALICJA • dawno temuOpalenizna, czyli ściemnienie barwy skóry, to tymczasowa reakcja na promieniowanie słoneczne lub sztuczne opalanie. Ze względu na to, że opalona skóra jest uważana za przejaw zdrowia i atrakcyjności seksualnej, zrobimy wszystko, aby utrzymała się jak najdłużej. O trwałości opalenizny decyduje przede wszystkim sposób opalania oraz pielęgnacja skóry po opalaniu.
Trwałość opalenizny
Najdłużej utrzymuje się opalenizna powstała w wyniku ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne. Taką opalenizną możemy cieszyć przez około miesiąca. Co więcej, naturalne opalanie sprzyja syntetyzowaniu witaminy D3, która odpowiada za zdrowie naszych kości. Nie oznacza to, że można bezkarnie wylegiwać się na słońcu. Niezbędne są kremy z filtrami, które ochronią skórę przed oparzeniami słonecznymi.
Na drugim miejscu plasuje się solarium. Kilka seansów wystarczy, aby przyciemnić skórę na okres około 3 tygodni. Z kolei opalanie natryskowe pozwala cieszyć się opalenizną przez 2–3 tygodnie. Najmniej trwała jest opalenizna powstała po użyciu samoopalacza. Znika już po kilku dniach od nałożenia preparatu na skórę. Sztuczny barwnik zmywa się podczas kąpieli, a do tego może pozostawiać plamy na jasnych ubraniach.
Pielęgnacja skóry po opalaniu
Piękna i zdrowa opalenizna to nie tylko efekt opalania, ale także pielęgnacji skóry w trakcie oraz po opalaniu. Najważniejsze zabiegi na skórę, jakie powinnaś stosować po opalaniu, to regeneracja i nawilżenie skóry. Opalanie pozbawia skórę wody i sprawia, że staje się sucha i nieelastyczna. Z kolei zbyt mocno przypieczona zaczyna się łuszczyć. Dlatego jeśli skóra pokryje się nieestetyczną siateczką odstającego naskórka, zrób delikatny peeling ciała. Dzięki niemu skóra przestanie być matowa i szara. Złuszczony naskórek odsłoni brązowy koloryt skóry oraz umożliwi lepsze wchłanianie się substancji odżywczych i nawilżających skórę.
Jakie stosować kosmetyki po opalaniu? Do kąpieli wyłącznie delikatne środki myjące bez mydła, które wysusza skórę. Zwróć uwagę na skład żelu do kąpieli. Wybierz ten, który zawiera olejki nawilżające i natłuszczające skórę. Pamiętaj, aby nie zażywać gorących kąpieli, które jeszcze bardziej wysuszają skórę. Najlepszy będzie krótki letni prysznic. Po każdym myciu nałóż na skórę balsam nawilżający z witaminami i delikatnie go wklep. Wmasowywanie uszkadza naskórek, dlatego korzystniejsze jest wklepywanie, które dodatkowo poprawia podskórne krążenie krwi, a tym samym zwiększa wchłanianie substancji odżywczych. Możesz stosować również delikatne środki brązujące, które rozświetlą skórę i wzmocnią efekt opalania, a nie pozostawią smug i zacieków. Wybieraj kosmetyki tłuste, które stworzą warstwę ochronną dla skóry i zatrzymają wodę w komórkach. Płynna parafina będzie dobrym rozwiązaniem dla tych, którym skóra po opalaniu silnie się łuszczy. Nie zapomnij o diecie dla skóry. Wybieraj produkty bogate w prowitaminę A, witaminę C, E oraz kwas foliowy. Jeśli palisz, nie licz na piękny koloryt skóry. Opalenizna szybko zmatowieje, a skóra stanie się szara. Dlatego korzystne dla Ciebie i Twojej opalenizny będzie rzucenie palenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze