Kasztanowiec zwyczajny
OLGA CHOJNACKA • dawno temuChoć urokliwe drzewo kojarzy nam się głównie z maturami, to należy pamiętać także o jego właściwościach leczniczych. Z kasztanowca sporządza się napary, wyciągi, a także szampony dla przetłuszczających się włosów i kremy na pękające naczynka. Według zwolenników medycyny ludowej w chorobach reumatycznych pomaga noszenie kasztanów w kieszeni. Jednak przechowywanie ich w domu w dużych ilościach szkodzi, gdyż nasiona te silnie promieniują.
Choć urokliwe drzewo kojarzy nam się głównie z maturami, to należy pamiętać także o jego właściwościach leczniczych. Z kasztanowca sporządza się napary, wyciągi, a także szampony dla przetłuszczających się włosów i kremy na pękające naczynka. Według zwolenników medycyny ludowej w chorobach reumatycznych pomaga noszenie kasztanów w kieszeni. Jednak przechowywanie ich w domu w zbyt dużych ilościach szkodzi, gdyż nasiona te bardzo silnie promieniują.
Kasztanowiec zwyczajny znany jest także jako kasztanowiec biały, gorzki czy koński. Według zwolenników medycyny ludowej w chorobach reumatycznych pomaga noszenie kasztanów w kieszeni lub zakładanie na kilka godzin kamizelki z wszytymi kasztanami. Innym sposobem jest wkładanie ich na noc pod materac. Jednak zdaniem radiestetów kasztany przechowywane w domu w zbyt dużych ilościach szkodzą, gdyż bardzo silnie promieniują. Nie na każdego oddziałują tak samo, jest to sprawa indywidualna.
Wskazania:
hemoroidy,niewydolność żył i naczyń włosowatych (zawarta w kasztanowcu escyna działa przeciwzapalnie i wzmacniająco na żyły, a eskulina występująca w jego korze zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i wzmacnia ich elastyczność),biegunki,brak łaknienia,skurcze jelit,obrzęki powstałe na skutek stłuczeń czy stanów zapalnych,oparzenia,skleroza, natręctwa,przewlekły nieżyt nosa, zapalenie gardła,choroby stawów i kości.
Surowiec leczniczy stanowią nasiona, czyli kasztany oraz kora drzewa. Największą wartość leczniczą mają świeże kasztany, które często stosuje się w postaci wyciągów alkoholowych. Korę zaś najlepiej ściągnąć z drzewa w okresie wiosennym.
Sposoby leczenia:
intrakt — 250 mg 2 razy dziennie,napar — torebkę zalać 200 ml wrzątku, pić 1 — 3 razy dziennie po posiłkach,kapsułki – 2 — 3 razy dziennie podczas posiłku,maści, kremy (na hemoroidy) – smarować 2 — 3 razy dziennie.
Uwagi dotyczące stosowania kasztanowca:
nie powinny go zażywać małe dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także osoby z ostrą niewydolnością nerek,może powodować nudności, problemy żołądkowe oraz reakcje alergiczne,nie należy zbyt długo stosować kuracji kasztanowcem.
W kosmetyce wyciąg z kasztanowca stosuje się do pielęgnacji cery wrażliwej z pękającymi naczynkami lub z tendencją do pękania. Kasztanowiec jest składnikiem szamponów i odżywek do włosów przetłuszczających się. Poza tym kremy, żele i maseczki z kasztanowca oczyszczają i matują skórę oraz chronią przed szkodliwym promieniowaniem UVB.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze