Jak zachować młodość?
BEATKA • dawno temuMłodość oraz młody wygląd przez niektórych definiowane są jako wyznacznik urody. Kobiety szukają sposobów, które pozwolą im zachować młody wygląd jak najdłużej. Panujący kult młodego ciała powoduje, że mężczyźni dołączają do kobiet w wyścigu o młodość. Rozwiązaniem są zabiegi kosmetyczne, ćwiczenia oraz właściwa dieta. Niektóre składniki odżywcze zawarte w pożywieniu znacznie spowalniają procesy starzenia.
Dieta na młody wygląd
O zbawiennych skutkach zdrowego odżywiania rozpisują się wszystkie poradniki, mówią o tym dietetycy, lekarze i trenerzy. Dieta dla zdrowia i urody powinna być bogata w witaminy, mikroelementy i przeciwutleniacze. Z kolei przeciwutleniacze stanowią skuteczną ochronę przed wolnymi rodnikami, które nie tylko przyspieszają starzenie skóry, ale mogą powodować zmiany nowotworowe. Żeby dostarczyć organizmowi zdrowych składników, wprowadź do swojej diety warzywa i owoce. Właściwy, codzienny jadłospis powinien zawierać nawet dziewięć porcji wspomnianych produktów.
Co jeść oprócz warzyw i owoców? Ważnym składnikiem diety dla urody są ryby, również te tłuste, np. łosoś, makrela, śledzie. Ryby są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Do zachowania urody wskazane jest jedzenie czosnku. Wystarczy jeden ząbek dziennie. Utrzymujący się po czosnku aromat można skutecznie zatuszować ziarenkami kawy lub pietruszką.
Działanie diety należy wspomóc zabiegami kosmetycznymi. Pomocny będzie peeling skóry twarzy, który spłyca zmarszczki (zwłaszcza te tworzące się wokoło ust). Nie należy zapominać o codziennej ochronie twarzy, a wychodząc z domu, pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrami. Na cienie pod oczami pomocne będą preparaty z kofeiną lub ekstraktem z zielonej herbaty. Jeśli po nocy zauważasz opuchliznę wokół oczu, nałóż żelowe okulary chłodzące.
Dieta dla 20-, 30-, 40- i 50-latki
Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby organizmu. Dlatego warto zwracać szczególną uwagę na to, co znajduje się na talerzu. W wieku 20 lat organizm jest jeszcze pełny sił i energii. Nieprzespane noce, nieodpowiednia dieta nie odbijają się tak od razu na zdrowiu. Dlatego będąc w tym wieku uważamy, że jesteśmy bezkarni. Okazuje się jednak, że nie. Zaniedbania, których się dopuszczamy w tym wieku uwidocznią się za kilka lat. Dla dwudziestoparolatek polecane jest uzupełnianie magnezu, który poprawia pamięć i koncentrację, a także uspokaja i pomaga walczyć ze stresem. Magnez znajdziemy w kakao, gorzkiej czekoladzie, orzechach laskowych, płatkach owsianych, kaszy gryczanej, fasoli. Nie należy dopuszczać do niedoborów wapnia, gdyż organizm gromadzi go tylko do 30. roku życia. Źródła wapnia to: jogurty, sery, zielony groszek, brokuły, szprotki, sardynki. W wieku dwudziestu paru lat kobiety zachodzą w ciążę. Żeby dziecko rozwijało się bezproblemowo, należy spożywać kwas foliowy (pieczywo pełnoziarniste, kasza gryczana, wątróbka drobiowa, szpinak, fasola, brokuły, buraczki, pomarańcze).
Panie, które przekroczyły trzydziestkę zaczynają mieć problemy z wagą. To normalny proces, ponieważ przemiana materii bardzo spowalnia. Do tycia przyczynia się też siedzący tryb życia. Oprócz zwiększającej się wagi, pojawiają się zaparcia. Zjadanie przynajmniej raz dziennie produktów bogatych w błonnik (pieczywo pełnoziarniste, jogurty z otrębami pszennymi) oraz wypijanie około dwóch litrów wody niegazowanej, pozwala pozbyć się zaparć, a w konsekwencji nadwagi.
Między 40. a 50. rokiem życia tkanka tłuszczowa odkłada się najszybciej. Na skórze widać więcej zmarszczek. Zbliża się menopauza. W tym wieku należy zrezygnować ze słodyczy, tłustego i smażonego mięsa. Zamiast tego jedzmy drób i ryby. Do organizmu należy dostarczać witaminę E i beta-karoten. To dwa silne przeciwutleniacze, które opóźniają procesy starzenia. U pań w wieku 50. lat zwiększa się ryzyko wystąpienia osteoporozy. Ponieważ organizm nie gromadzi już wapnia w kościach, należy dostarczać go w diecie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze